Panerai Yakın GeçmİŞİyle Buluşuyor

  • 137 SHARES

İtalyan markası Vendome öncesi döneme ait iki efsanevi “Slytech” modelinin rekreasyonundan oluşan özel kutulu bir set ile karşımıza çıkıyor. Yazı Timothy Barber

Tutkulu Paneristiler için ‘modern’ Panerai’nin 1993-1997 arasındaki dönemi bir nevi kutsal kase niteliğindedir. Yeni yeni tanıtılan fonksiyonel modellerden, markanın köklü geçmişiyle zenginleştirilmiş parçalara, hatta koleksiyonunu yapmaya değer, tarz sahibi, çağdaş saatler üretmeye başladığı dönem de yine bu yıllara denk gelir. Panerai 1997 yılında sonradan Richemont olan Vendome Group tarafından satın alındı ve Vendome öncesi dönemde üretilen saatler mitolojik anlamda koleksiyonerler için nadir ve oldukça aranan modeller oldu.

En çok ilgi gören ise Sylvester Stallone için yapılmış olan modellerdi. Rivayete göre 1993 yılında Roma’daki bir kuyumcunun önünden geçerken vitrindeki Panerai saati gördüğü anda ona hayran  kalan aktör dostlarına dağıtmak için az sayıda sipariş vermiş. Bu nadide modeller “Slytech” imzası ile tescillenmiş ve 1996 yapımı Daylight filminde bu saatlerden biriyle boy göstermesinin ardından markanın efsaneleri arasına üst sıralardan girmeyi başarmış. “Daylight” modeli, Panerai’nin dünya genelinde yalnızca 500 adetle sınırlı tutarak hazırladığı şık kutu içerisindeki iki Slytech modelden biri. Panerai’ye göre alışılmışın dışında olan beyaz kadranı ve mavi indeksleriyle oldukça dikkat çekici olan saatin orijinal versiyonu ise yalnızca protiplerden ibaret olduğu için özellikle nadide bir parça.  Vendome öncesi dönemde yaklaşık 140 adet saat üretildiği ve siyah kasalı bir “Slytech” olan “Black Seal” versiyonundan yalnızca 5 adet olduğu düşünülürse efsanelerin sayısı artıyor. Kutu içeriğindeki reprodüksiyon solak versiyonu (Panerai tarihinde her zaman solak saatler olmuştur) 1990’lara nazaran dev bir boyut olan 44 milimetrelik kasa çapı da dahil olmak üzere aslına sadık bir model.

Sınırlı sayıda üretilmiş bu setin içeriğinde İkinci Dünya Savaşı döneminde İtalyan Donanması tarafından kullanılan “dalgıçlar tarafından kontrol edilen bir torpido”nun (pig) da ölçekli bir maketi mevcut.

Sınırlı sayıda üretilmiş bu setin içeriğinde İkinci Dünya Savaşı döneminde İtalyan Donanması tarafından kullanılan “dalgıçlar tarafından kontrol edilen bir torpido”nun (pig) da ölçekli bir maketi mevcut.

pam00786-1

Yeni saatlerin her ikisi de Panerai’nin son manüfaktür kalibresi olan sekiz günlük güç rezervine sahip elle kurmalı P5000 mekanizmayla donatılmış. Horolojik açıdan bakıldığında ETA mekanizmalı atalarına göre oldukça üstün olan bu modeller şık bir kutu içinde (kutu içeriğinde Panerai ile özdeşleşmiş İtalyan dalgıçlar tarafından kontrol edilebilen minyatür torpido ‘pig’ maketi de var) sunuluyor. Tarihi zenginliği de olan bu donanımlı sunum dahi sizi yeteri kadar heyecanlandırmıyorsa Slytech’e alternatif olabilecek sade Panerai’ler de mevcut.

Detaylar

Panerai Luminor 8 Days Set, Luminor “Daylight” ve “Black Seal” modelleri ile

Fiyat: 20.900 Euro

Materyal: Daylight: Paslanmaz çelik. Black Seal: Paslanmaz çelik üzerine DLC kaplama

Mekanizma: Elle kurmalı manüfaktür kalibre P5000

Çap: 44 mm

Güç Rezervi: 8 gün

Sınırlı Üretim: 500 adet

QP kararı: Vendome öncesi efsanelerden birini alın ya da almayın; onlar Panerai’nin en çekici modelleri olmaya devam edecek.