New Height: Oris GIGN Limited Edition

  • 39 SHARES

Oris’in Fransız Polisi Paraşütçüleriyle (GIGN) ortaklığından doğan yeni limitli Big Crown ProPilot Altimeter.

Oris son olarak Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale (ya da GIGN) ile bir işbirliği gerçekleştirdi. Bu iş birliğini kutlamak adına ise yeni bir model tanıtıldı. Fransız Polisi’nin (paraşütçü) paramiliter birimini temsil eden GIGN tasarımı ise şimdi piyasaya sürülüyor.

 Oris-3 (2)

Paraşütçü paramiliter birimden esinlenen model, asıl olarak sivilleri hedefliyor. Ancak fonksiyonları ve tasarımı itibariyle gerçek bir paraşütçü saati olma özelliğinde.

Temelde Big Crown ProPilot Altimeter modelinin güncellenmiş bir formu olarak karşımıza çıkan yeni tasarım, çıkış noktasındaki temel amaçları da karşılıyor. Buna saatin barometrik yükseklikölçer fonksiyonu da dahil. Barometreli mekanizmaya sahip saat, kadranda yer alan iç ölçeği ile hava basıncını ölçerken, dış tarafta yer alan ölçeği ile rakımı da ölçerek metre cinsinden gösteriyor.

Oris-2

Yeni Big Crown ProPilot Altimeter, saat dört yönünde konumlanan büyük tepe kolu ile kontrol ediliyor. Tepe kolu kapandığında ise rakım ölçme fonksiyonu duruyor ve saat 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliği ile kalıyor. Tepe kolu açıldığında ise rakım ölçme fonksiyonu kadranda yer alan sarı ile işaretli metreler aracılığıyla kullanıcının yüksekliğini gösteriyor.

Oris-5

Saatin kasa arkasında ise GIGN logosu yer alıyor. Saatin kimliğine işaret çeken bir diğer detay da saniye ibresinin ucunda yer alan fransız bayrağı renkleri oluyor. Saatin paraşütçü duruşunu bir adım daha öteye taşıyan özellik ise kayışı oluyor. Zeytin yeşili kumaş kayış saatin spor duruşunu destekliyor. Yeni saat, 500 adetle limitli olarak piyasaya sürülüyor.