MOONWATCH VE GERİ SAYIMA HAZIR KALİBRESİ

  • 228 SHARES

Omega’nın yeni tanıttığı Speedmaster Moonwatch 321, adındaki rakamlar ile Ay’a yolculuk için yapılan bir geri sayımı çağrıştırsa da bunlar markanın medarıiftiharı kalibresine ait rakamları sembolize etmekte.

Web sitemizin saat kültürü bölümünde 4 Şubat 2019’da yayınlanan “Calibre 321’in geri dönüşü üzerine” isimli habere göz gezdirdiğinizde, bu yazıyı anlamlandırmanın daha kolay olacağına inanıyoruz. Zira Omega’nın geçtiğimiz sene Calibre 321’i tekrar üreteceği haberi sadece marka için değil yüksek saatçilik için de büyük bir adımdı. Nitekim haberi sonlandırırken: “Kalibrenin bugün artık sadece Omega müzesinde sergilenmek ile yetinmeyip, kısa sürede Bienne’de saat modellerinde kullanılmaya başlanacak gibi görünüyor.” cümlesinin ilk örneği Temmuz ayında platin bir Moonwatch modeli olmuştu.

Omega’nın yeni tanıttığı Speedmaster Moonwatch 321 ise ünlü kalibrenin saatlerde kullanılmaya başladığına dair ikinci örneği teşkil ediyor. Astronot Ed White’ın takmış olduğu modelden ilhamla tümüyle paslanmaz çelikten tasarlanan model, 39,7 mm’lik bir kasa çapına sahip. Kadrandaki vintage Omega logosu ve bezelindeki “Dot Over Ninety” gibi geçmişe atıfta bulunan detaylar, modelin tipik bir Speedmaster olmadığına dair en belirgin referanslardan. Beyaz mineden takimetre ölçeği, ve cilalı siyah seramik bezeli ile Speedmaster Moonwatch 321, kalibreyi görünür hale getirmek için safir cam kasa arka kapağına sahip.