Minerva’nın YENİ TEMSİLCİSİ

  • 211 SHARES

Montblanc 1858 Chronograph Tachmeter Limited Edition 1930 ve 1940’lı senelerde üretilen Minerva modellerinden esinleniyor. 100 adetle limitli modelin kasası ise senenin en trend materyali olan bronzdan.

SIHH 2017’nin en iddialı markalarından biri Montblanc. Önümüzdeki ay gerçekleşecek fuar öncesinde ise maison en başarılı parçalarından birini tanıtıyor. Öncelikle belirtelim bu özel modelden edinmek istiyorsanız oldukça hızlı davranmanız gerekiyor çünkü özel model sadece 100 adetle limitli olarak tanıtılıyor. Davide Cerrato’nun öncü vizyonun meyvelerinden biri olan model’in en vurucu detayı ise bronz materyalinden kasası. Sezonun ilgi çekici trendlerinden biri haline dönüşen bronz kasanın klasik bir bir Montblanc tasarımı ile birleşmiş olması ise modelin en güçlü yönü. 1930 ve 1940’lı yılların vintage Minerva modelleri esas alınarak geliştirilen Montblanc Minerva 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition, 1932 senesinden 17-ligne’lik bir monopusher kronografa da 44 mm’lik kasasında yer veriyor. Cupro-alüminyum alaşımın sunduğu sağlamlık bronz finisaj ile tamamlanarak, modelin ultra metanetli gövdesi oluşturuluyor. Kasa arkası ise bronz PVD-kaplamalı titanyumdan yapılıyor ki böylelikle alerjen materyallerden uzak durulsun ve kullanım kolaylaştırılsın.

montblanc-1858-collection-chrono-tachymeter_limited-edition

Otantik vintage görünüm ise saat severleri cezbeden eşsiz bir detay. Şampanya rengi kadranı, cathedral ibreleri tamamen eski modellerden ilham alınarak geliştirilmiş. Ek olarak SuperLuminova detaylı arabik rakamlı indeksler de kadranın eskiden ilham alan tasarımı ile özdeşleşir nitelikte. Tren yoluna benzer formdaki dakika çemberin eskiyi hatırlatan izlenimi yanında bir de o zamanların logosuna da kadranda özel olarak yer verilmiş. Tüm bu detayları markanın tarihi ile bütünleştiren diğer bir diğer önemli detay ise Floransa, Montblanc Pelletteria’da geliştirilen konyak rengi deri kayış.

montblanc-calibre-16-29_redgold

Geçtiğimiz yıllarda da manüfaktür tarafından yenilenen formları ile yüksek saatçilik dünyasına sunulan ve oldukça da beğeni toplayan Minerva tasarımının kullanılmasının tek sebebi tabii ki de sadece görsel değil. Yeni modelde aynı zamanda meraklıların oldukça saygı duydukları MB M16.29 kalibrenin uzmanlığı yer alıyor. Saatin transparan kasa arkasından da sergilenen mekanizma, elle kurmalı. Mekanizmanın orijinalinden farklı olarak ise bu defa farklı bir finisaj kullanılıyor. Côtes de Genève detayları ile de desteklenen mekanizmada üstün hassasiyetin yanı sıra görsel bir şölen de tasarım unsurları arasına dahil ediliyor.
Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter’in fiayatının diğer paslanmaz çelik Minerva modellerinden haklı olarak biraz daha yüksek olması bekleniyor.