MİNİMALİZMİN Yenİ TEMSİLCİSİ Ludwig Champagner

  • 12 SHARES

Nomos tertemiz bir sayfada minimum kalem hareketiyle oyunu baştan yazıyor. Yazı Erçağ Akın.

Sade kadran tasarımları saat dünyasının genelinde bir süredir etkin, ancak yüksek saatçilikte bu trendi koleksiyonlarına modern şekilde aktarabilen olmamıştı. Kalabalıktan uzak kadranlar ise bu minimal akıma uyum sağlamanın aksine sadece temiz ve yalın bir görüntü sunmakla yetiniyorlar. Gerek kadranı, gerekse de teknik alt yapısı ve mekanizmasıyla Nomos da, minimalizmin gerçek anlamda vücut bulmuş hali olduğunu yeni First Edition Neomatik serisi ve bu koleksiyonda kullandığı DUW3001 kalibreyle pekiştirdi.
Nomos’un başarı hikayesi herkesin bildiği fakat azınlık kesimin uygulayabildiği adımlara dayanıyor. 90 neslinin bir üyesi olması sebebiyle markanın daha basit temellere dayanan, ancak iş gören planlama ve stratejileri var. Sektörün ihtiyaç duyduğu açıklara çözüm niteliğindeki modelleri ve bunu marka konumlandırmasıyla paralel olarak kurgulamasıyla Nomos her açıdan mükemmele yakın pazarlama ve üretim kalemleriyle bütünlüklü bir manüfaktür imajı çiziyor. Marka, teknik yeterliliğin sorgulanmasına dahi izin vermeden sadece bu basit, fakat etkili uygulamalarla henüz 20’li yaşlarında olan bir üretici için oldukça başarılı işlere daha şimdiden adım attı.

untitled-1

Yeni Neomatik First Edition serisi 10 farklı model sunuyor, hepsinde aynı mekanizma tercih edilmiş ve yine hepsi ultra ince bir kasaya sahip. Ancak kasaya bu minimal özgürlüğü 3.2 mm’lik mekanizmalar veriyor. Manüfaktür kalibrelerin getirisi gayet rafine ve gerçek bir Nomos doğuruyor, model ailesinin alt üyelerinden Ludwig de doğal olarak bu özelliklerle geliyor. Ludwig Champagner adını renginden dolayı alsa da model pudra tonlarına daha yakın. Görüntü anlamında genel kitleye hitap edebilecek renkleri olduğu gibi Ludwig Champagner’in tasarımsal anlamda da saat tutkunlarını yakalamak için bazı çizgileri tutturduğunu belirtmek gerekiyor. 36 mm’lik kasası genel algının çok dışında bir ölçü, ancak oldukça ince tutulan paslanmaz çelik kasa ve tepe kolunun maskülen formu modeli olduğundan daha geniş gösteriyor. Kadrana geçtiğimizde ise dikkati Nomos’un modern fontları çekiyor. Yumuşak geçişleri olan font, kullanılan gri ve turuncuyla uyum içinde. Klasik çizgiyi de Roma rakamları ve alt kadranda belirtilen küçük saniye göstergesiyle yakalayan Ref. 283 (Modelin referans kodu dahi oldukça sade) modernizmi ve konservatif saatçilik akımını bu yolla aynı potada eritmeyi başarıyor. Elle dikilen doğal deri kayışın bitişi özel Nomos tokasıyla tamamlanırken kasanın arkasındaki safir cam ise Ludwig Champagner’in teknik tarafını gözler önüne seriyor.

2nomos

DUW3001 kalibre Nomos’un manüfaktür ve otomatik kurmalı mekanizması, hatta markanın büyük bir gurur kaynağı. DUW3001’i uzun çalışmaların ve büyük yatırımların meyvesi olarak düşünürsek kalibrenin on farklı modelin mekanizması olması beklenebilir bir durum. Aynı şekilde bu mekanizmadan birkaç yenilik beklemek de yanlış olmaz, ilk ve en önemli özellik Nomos’un yeni salınım sisteminde yatıyor. Manüfaktür eşapman ve denge yayıyla beslenen yeni salınım sistemi Nomos’un şu ana kadar geliştirdiği en hassas kalibrelerden birinin de doğuşu anlamına geliyor. Üç alt gruptan oluşan kalibrenin ana katmanı ile ikinci katmanı arasındaki mesafe yalnızca 1 mm. Bu rakam inceliğe artı değer kattığı gibi teknik kalite yardımıyla hassasiyete de olumlu etki yapıyor. Her anlamda az ve öz prensibini benimseyen Ludwig Champagner ya da genel olarak Neomatik First Edition yüksek saatçiliğin pek de alışık olmadığı bir akımın temsilcisi.

Detaylar
Nomos Ludwig Neomatik Champagner
Fiyat:
2.600 Euro
Materyal: Paslanmaz çelik
Mekanizma: Otomatik kurmalı manüfaktür kalibre DUW3001
Çap: 36 mm
Güç rezervi: 42 saat
Su geçirmezlik: 30 metre
QP kararı: Nomos’un kendine has çizgisini en belirgin şekilde anlatan minimal bir model.