MİNİ Kozmos

  • 134 SHARES

Van Cleef & Arpels Midnight Nuit Lumineuse gök cismi merakını elektriklendiriyor. Yazı Müjde Metin.

Van Cleef & Arpels sahnesinin 2014’teki astronomik başarısı Midnight Planétarium’u dahi gölgede bırakan yeni model, SIHH 2016’da tanıtıldı: Midnight Nuit Lumineuse. Mavi ve gümüş tonlarındaki noktacıkları sayesinde parıldayan lacivert rengindeki yıldıztaşı kadranı, barındırdığı beyaz minyatür çizimler ile birleşince, saat gökyüzünü olabilecek en ışıltılı haliyle sembolize ediyor. Takımyıldızı konturlarındaki noktalı pırlanta yerleştirmeleri kontrastı daha da artırıyor. Kadrandaki toplam 17 büyük pırlanta arasından tek boynuzlu at figürünün üzerinde kalan 6’sı, sol tarafta ikamet eden düğmeye bastığınızda LED ile aydınlanıyor. Astral harita bağlamında bu bölge aslında kadranda Monoceros’u, yani Tekboynuz isimli takım yıldızını canlandırıyor. Midnight Nuit Lumineuse’ün ışıklı pırlantaları, çıplak gözle çok kolay görülemeyen Tekboynuz’u teleskopa ihtiyaç duymaksızın saat tasarımıyla bütünleştiriyor. Bu görsel karakterin kadranda ışık saçabilmesinin sebebi taşların arkasında yanan ışıktan kaynaklanıyor. İlk olarak seramik bir şerit, kalibrenin titreşimiyle mekanik biçimde elektrik enerjisi yaratıyor ve ardından elektrotromine diyodlara güç aktarıyor. Sonra da size soldaki düğmeye basarak Tekboynuz’un ışığını açmak kalıyor. Bu hareketle dört saniyelik bir ışık yayılımı gerçekleşiyor. Tabii saat bu süre zarfında da çalışmaya devam ediyor. Bu saat yapımcılığında ilk kez geliştirilen bir teknik; 18. yüzyıldan beri hakkındaki çalışmalara devam edilen basınçsal elektrik uygulamasını baz alıyor ve böylece bu fizik fenomeni, Poetic Complications koleksiyonunun yeni bünyesini ışıklandırıyor.

vca2

Midnight Lumineuse, Poetic Complications’daki dört mekanizmadan biri olan Retrograde ile çalışıyor. Bu da ibrenin tam tur atmadığı, kadranda izlediği spesifik bir kavis olduğu anlamına geliyor. Midnight Lumineuse’ün, 12 dilim ölçeğinde işleyen yalnızca bir göstergesi var; kadranda tek ibre oluşu arka plandaki yıldız haritasını öne çıkarıyor ve dolayısıyla total görünüm açısından kalabalıklığı engelliyor. Dakika göstergesi olmayışı, Van Cleefs & Arpel’in modelde estetiğe verdiği öncelikli önemin bir diğer kanıtı gibi. 2008’den bu yana kozmosu saat yapımcılığında tema olarak benimseyen marka, Lady Arpels Jour Nuit, Midnight in Paris ve Midnight Planétarium modellerinden sonra bu kez Midnight Lumineuse ile bir gündelik objede zamanı yıldızlarla biraraya getiriyor. Özetle bu saat, iki süper-Dünya (bir diğer deyişle Dünya’nın yaklaşık 15 katı büyüklüğündeki gezegenler) içeren planet sistemi Tekboynuz’u resmeden kadranıyla bir mücevherden beklenilenden daha romantik. Ve elektrikli komplikasyonuyla da hayli teknik. Van Cleefs & Arpel, SIHH sunumunda en sona sakladığı bu model ile yıldızlararası bir beklenti taşıyor olmalı.

Detaylar

Van Cleef & Arpels Midnight Nuit Lumineuse

Fiyat: İstek üzerine

Materyal: Beyaz altın

Mekanizma: Otomatik kurmalı manüfaktür kalibre

Çap: 42 mm

Güç rezervi:  40 saat

QP kararı: Van Cleef & Arpels, ışıltı yoğunluğunu monokrom kadranıyla dengeliyor ve böylece keşfettiği aydınlatma özelliğini de en etkili şekilde sunuyor.