MB&F’İn yenİ keşİf sahası denİzler

  • 112 SHARES

Manüfaktür; uzay, gökyüzü ve yarış pistlerinden sonra HM7 ile maviliklere iniyor.

“Derin bir nefes alın ve HM7 Aquapod’u keşfedin.” Bu sabah MB&F’in instagram hesabı yeni modeli bu sözlerle duyurdu. SIHH’in kendi adıma en merakla beklediğim parçası HM7’ydi. MB&F her güncel modelinde farklı bir nokta yakalamayı başarıyor ve bu sayede şaşıran taraf hep biz oluyoruz. HM7’nin kalibre fotoğrafları fuar öncesinde markanın sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılmıştı ve bu kalibre beklenildiği gibi ana akım trendlerin dışındaydı. Merkezde yükselen dişli sistemi ve dış çeperde ise bir boşluk mevcuttu, alıştığımız bir şey olmayacağı kesindi ve öyle de oldu.

HM7 03

Aquapod -ya da HM7- adından da anlaşılacağı üzere Maximilian Büsser ve arkadaşlarının yeni bir alana giriş yaptığını işaret ediyor, denizler. Yanlış anlaşılmasın, bu onların bir dalış saati ürettiği anlamına gelmiyor, 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliği ile bu model ancak havuzda ya da bir akşamüzeri denizde takılabilecek bir saat veya konservatif bir yapınız yoksa bir tekne turunda da bileğinizde bulunabilir, hatta siz iyisi mi onu Denizler Altında 20.000 Fersah’ı okurken takın ki kitabın atmosferine daha iyi adapte olun. Fotoğraflardan edindiğiniz izlenimleri de tartacak olursanız HM7’nin denizanalarından alınan ilhamla yaratıldığını fark edersiniz. 53.8 x 21.3 mm’lik kasa boyutları bileğinize ne kadar iyi adapte olur tartışabiliriz, ancak yarattığı sıra dışı görünüm uzun bir geliştirme sürecinin işaretçisi.

HM7 01

Saat ve dakikaları kadranın merkezine entegre ettiği, iç içe geçmiş iki küresel parçayla gösteren HM7 bu bileşenlerin ortasında bir flying tourbillon’a yer veriyor. Tek yönlü seramik bezeli ve biri mekanizmayı kurmaya diğeri de zamanı ayarlamaya yarayan iki tepe noktasıyla 72 saatlik güç rezervi bulunan saat bu kadar alışılmadık görünmesine rağmen konsept duruşundan hiçbir şey kaybetmiyor. Rotor biyomorfik dizaynı ile görsel bir zenginlik yaratırken titanyum ve platinle kurgulandığı için de modele hafiflik katıyor. Siyah seramik bezelli pembe altın (66 adetle limitli) veya mavi seramik bezelli titanyum kasayla (33 adetle limitli) tercih edilebilen HM7’nin en dikkat çekici yönü yine denizanalarından esinlenilerek ortaya çıkarılmış. Model AGT teknolojisiyle (Ambient Glow Technology, flying tourbillon’un etrafını çevreleyerek luminova’nın etkisini artırıyor) ve hem saat hem de dakika indekslerinin üzerinde kullanılan süper-luminova’yla gece görüş özelliğini efektif bir şekilde yansıtıyor. Aquapod, gün ışığında kullanmak yerine geceleri kullanmayı tercih edeceğiniz bir parça.