L’ASTRONOMO

  • 103 SHARES

SIHH 2018’te karşınıza çıkacak en parlak gök cismi, Panerai’nin Ay fazı komplikasyonu ile donatılan ilk saati L’Astronomo olabilir zira kendisi kozmik bir anafor olarak ‘gözlem laboratuvarı’ özelliklerine sahip.

Yörüngemizde bulunan ve bize en yakın uydu olan Ay ile bilgilere, gelişmiş teknolojiler ve uzay yolculukları sayesinde ulaşmaktayız. Ancak Officine Panerai’ye göre astronotların ve astronomi biliminin insanoğluna sağladığı bu veri akışının temellerinin Galileo tarafından atılmış olmasının daha büyük bir anlamı var. Ne de olsa bilginin kaynakları çeşitlense de özünü kuşku oluşturuyor. Galileo’ya gökbilim araştırmalarında şevk veren bu dürtü, bu bağlamda Panerai’nin yarattığı komplikasyonların da çıkış noktası diyebiliriz. Öyle ki ortak paydada buluştuklarına ilk kez 2010’da, Galileo’nun teleskobu ilk kez astronomik keşiflerinde kullanmasının 400. yılına ithafen üretilen, L’Astronomo’da tanıklık etmiştik.
L’Astronomo, Galileo’nun kaşif ruhundan mütevellit, yeniden canlandı ve SIHH 2018’deki ön gösteriminde, bir tür ‘mikro gözlemevi’ transformasyonuna uğrayarak Ay fazı komplikasyonuyla çıkageldi. Bu komplikasyon, manüfaktür tarihinde bir ilk… Onu özgün ve yenilikçi kılansa salt bu değil; iskelet modellerde açıkta kalan tarih diskinin yarattığı karmaşık görüntünün bertaraf edilmiş olması. Zira L’Astronomo’nun tarih göstergeleri şeffaf bir diske yerleştirilmiş. İçinde bulunduğunuz gün ise saat 3 yönündeki polarize kristal cam aracılığıyla gösterilmekte. 50 mm kasa çapına ve 96 saatlik güç rezervine sahip olan L’Astronomo, önceki versiyonundaki gibi ibre, kasa materyalleri gibi özelliklerin kişiselleştirilmesine imkan veriyor; ayrıca kullanıcının bulunduğu konuma göre gün doğumunu ve gün batımını gösteriyor. Bunu da Panerai’nin ilk kez 2007’de bir tourbillon saatin içindeki dahiyane kalibre ile gerçekleştiriyor. Bahsi geçen PAM00276’nın 30 saniyelik dönme turuna sahip kalibre P.2005 donanımı. Özetle L’Astronomo’nun, Ay’ın aydınlık yüzünün, çıplak gözle görünen yüzeyine oranının merak edildiği her an yol gösterici olmak dışında planları arasında pek çok şey var.


SIHH 2018’te tanıtılan L’Astronomo.