Klasİk Seramİk Tasarımcı Bakışıyla Bİrleşİyor

  • 193 SHARES

Klasik bir minimalizm parçası olan Rado’nun Ceramica’sı tasarım bilgesi Konstantin Grcic tarafından yenileniyor.

Saat tasarımı söz konusu olduğunda, sadelik kesinlikle daha fazla şey ifade edebilir ya da en azından bunu ikna edici bir şekilde başarmak zordur. Son on yıl içerisinde minimalist bir niş yaratmış olan Rado, bu gerçeği yakından bilir ve en sade tasarımları mükemmel hale getirmek için bu denli zaman ve çaba harcamasının sebebi de bu. Ayrıca minimalist yaklaşımı Ceramica kadar iyi başaran saat sayısı da son derece az. 80’lerin ortasında hakim olan minimalist akımdan (evet, gerçekten de o dönem böyle bir trend vardı) doğan Ceramica, kısa bir süre içerisinde Rado’nun en çok satılan ürünlerinden biri oldu ve markayı da yanına alarak Longines ve Tissot gibi daha büyük rakiplerin hakim olacakları ortamlarda Rado’nun da gelişmesine imkan sağladı.
O zamandan bu yana Rado, tasarım ödüllerini, Paris Tasarım Haftası ve Dünya Tasarım Başkenti gibi etkinlikleri saat dünyasındaki başka herhangi bir markanın yapmadığı kadar destekleyerek, tasarım dünyasını daha geniş anlamda kucakladı. Öte yandan, dizaynın bu endüstride daha önemli bir unsur haline gelmeye başlamasıyla da bu durum değişecekmiş gibi duruyor.

radoseramica

Marka yaklaşımının son derece önemli bir parçası saatlere farklı bir karakter katabilecek bağımsız tasarımcılar ile çalışması oldu. Bunların ilki r5.5’in (model adı saatin boyutlarına atıfta bulunur) tasarımını gerçekleştiren Jasper Morrison idi. Bu yıl Rado uzun zamandır Morrison ile işbirliği içerisinde olan Konstantin Grcic’ten Ceramica’ya yepyeni bir görünüm kazandırmasını istedi.
Grcic, RCA’da okumaya başlamadan önce mobilya işinde çıraklık yapmıştı. O zamandan bu yana mobilya tasarımı konusunda mükemmel bir şöhret kazandı, aralarında Laufen, Muji, Nespresso ve Vitra’nın bulunduğu isimlerle işbirliği yaptı ve çalışmaları Galerie Kreo’dan Art Institute of Chicago’ya kadar çok çeşitli yerlerde sergilendi. Grcic, kasanın biraz daha yumuşak hatları ile uyum yakalayan saat indeksleri ve dakika yolu sayesinde saate daha güçlü bir grafik anlayışı katmış. Bunlar, 1990’da orijinal Ceramica’nın ortaya çıkmasından bu yana üretim tekniklerinde kaydedilen gelişmeleri yansıtıyor. Bu yeni modelin, iki kadran versiyonu (resimlerde yer alıyor) ve hem siyah hem de beyaz seramikten daha ufak modelleri bulunuyor.
James Gurney

Detaylar
Rado Ceramica by Konstantin Grcic
Fiyat:
6.600 TL
Materyal: Siyah mat seramik
Mekanizma: Quartz
Çapı: 32.5 mm
Su geçirmezlik: 30 m
QP kararı: Klasik tasarım etkili bir şekilde yeniden ele alınmış. Belki de bileziğinde Apple Watch’dan esintiler vardır, kim bilir…