Kelebeğİn Dönüşü

  • 330 SHARES

Bulgari Daniel Roth koleksiyonunun olağandışı dehası, merkezi bir tourbillon ile yeniden aramızda.

“Papillon” (kelebek) sistemi saat ustası Daniel Roth’un imza niteliğindeki buluşlarından biriydi ve Bulgari yaklaşık 16 yıl önce Singapur merkezli sahibinden Roth ve Gérald Genta markalarını satın aldığında, teknik kabiliyetler ve güçlü tasarımlardan oluşan bir servetle birlikte bu sistemi de miras almış oldu. Karakteristik bir icat olabilir, fakat bu sistem bir zamanlar ayrı olan markaları kademeli şekilde bütünsel asimile etme sürecinde Bulgari için zor bir ürün oldu: papillon gibi gerek görsel, gerekse teknik olarak bu denli net ve olağandışı kimliğe sahip bir şey nasıl yeniden yorumlanabilir ya da icat edilebilirdi? Uzun zaman aldı ama sanırım son rötuşlarla birlikte Bulgari bu işi başardı. 

Papillon sistemi adını, Roth’a bir çift kelebeği andıran baklava biçimindeki iki adet ibrenin görüntüsünden alıyor. Normalde, retrograd fonksiyonunda, saat ilerlediğinde dakika ibresi 180 derece geri dönüp bir yarım tur atarak baştan başlar. Fakat burada iki ibre görev yapıyor. Kelebeği andıran bu iki ibre, iki saatte tam bir dönüş gerçekleştiren çark üzerinde duruyor. “Aktif” olan ibre, bir saatin seyri boyunca dakikaları gösterecek şekilde uzanırken, diğer ibre de dairenin üst kısmı üzerinde narin bir şekilde süzülürken bükülüyor. Saat üzerinde, döngü tekrar başlarken, her iki ibre de kadranın iki yanında yatay olarak uzanıyor. 

Bulgari’nin üretmeye devam ettiği ve 2012’de orijinal sıçrayan saatlerin GMT versiyonunu çıkardığı bir kronograf modeli var; bunların her ikisi de iki binli yılların Bulgari’sini tanımlayan detaylara ve estetiğe uygun olarak tasarlanmıştı. 

bulgari3

bulgari2

Öte yandan, yaratıcılık eseri papillon Bulgari’nin ürün gamında bir bakıma arka koltukta kalmasına rağmen; Bulgari, flying tourbillon fonksiyonuna sahip şaşırtıcı yeni bir versiyonun yanı sıra sadece saat fonksiyonuna sahip papillon’un daha şık bir versiyonunu piyasaya sürerek koleksiyonundaki mücevherlerden birini bir kez daha yıldız yapıyor. Merkezi tourbillon’ları düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza türünün ilk örneği ve Omega’nın tek tourbillon saati olan  De Ville örneği gelecektir; fakat bağımsız saat üretimi erbapları aynı zamanda niş saat ustası Beat Haldimann tarafından üretilen merkezi tourbillon parçalarını da tanıyor olabilirler. Bunların dışında, merkezi tourbillon nadir bir şeydir çünkü ibrelerin tourbillon’un etrafında konumlandırılması sorun yaratır; fakat bu durum aynı zamanda bu mekanizmanın papillon sistemine mükemmel uyum göstermesini sağlar zira burada ibreler sürekli dönen tourbillon’u çevreleyen türbin benzeri bir disk üzerine oturmuştur. Bütün bunlar kulağınıza fazla karmaşık ve kılı kırk yaran detaylar gibi gelebilir, ama aslında öyle değil: Tourbillon Central Papillon, sade ve hoş bir estetiğin uygulanmasının da yardımıyla okunması son derece kolay bir saat. Bulgari, 2012’de Octo koleksiyonu ile başlayarak, orijinal Bulgari Bulgari kadran görünümünden yola çıkarak koleksiyonlarında daha homojen, şık bir stil kullanmaya başladı. Daniel Roth saatler abartılı eski stilin son kalesi oldular, ama geçen yılın daha sade bir tasarım getiren L’Ammiraglio Del Tempo dakika tekrarlayıcısı ile başlayarak yeni bir yorum başladı; burada da uygulanan daha zarif bir şablon.  Ben, Tourbillon’u denedim ve kasanın zekice bir yönteme başvurularak heykelsi bir şekilde katmanlaştırılması sayesinde 45 mm’lik çapın 3mm daha küçük göründüğünü keşfettiğimde şaşırdım (kasanın üzerine bir katmanmış gibi uzanan kulaklara dikkat edin). Bu arada, diğer Daniel Roth modellerinde bulunan tezat içerisindeki kadran bölümlerinin yarattıkları şölenden ziyade, yeni Octo ve Bulgari Bulgari serilerinin yeni şık altın üzeri siyah estetiği şimdi Daniel Roth koleksiyonunda da yer alıyor: papillon ibreler, mavi oksitli çelik yerine ilk kez 18 ayar altından üretilmiş. Kasa arka kapağındaki mekanizma teşhir penceresi de, 60 saatlik güç rezervi göstergesi ile birlikte, inanılmaz tarz yaratan bir kullanım; etkileyici bir görünüm olmasından öte, Roth’un orijinal icadına ilham veren şey de zaten papillon sisteminin geleneksel geriye giden mekanizmaya kıyasla güç tasarrufu avantajlarıydı. 

Timothy Barber

Detaylar

Bulgari Papillon Tourbillon Central

Fiyat: İstek üzerine

Materyal: Kırmızı altın

Mekanizma: Papillon sistemine, sıçrayan saat fonksiyonuna ve merkezi flying tourbillon’a sahip manüfaktür Kalibre BVL 266

Çap: 45 mm

Güç rezervi: 60 saat

Sınırlı Üretim: Altın olarak 30, platin olarak 10 parça

QP kararı: Papillon, yeni bir görünüm kazanmak için yeterince olgunlaşmış, eğlenceli ve dahiyane bir sistem. Merkezi tourbillon ile birleştirilmesi hayranlık uyandırıcı.