KABUK DEĞİŞİMİ

  • 142 SHARES

Yeni patron, yeni kreatif direktör; haliyle yeni koleksiyon. Breitling’in kabuk değiştirdiğine örnek teşkil eden Navitimer 8 Automatic ile gelen yenilik rüzgarları; kokpit cihaz referanslarıyla radarımızda.

Breitling’in yeni CEO’suyla birlikte tanıttığı ilk koleksiyon Navitimer 8 oldu. Girizgahı doğrudan neticeyle yaptığımızın farkındayız fakat meselenin temelini aktarmadan detaylarda boğulmak istemedik. Çünkü Georges Kern’ün Richemont’un saat departmanının yönetiminden Breitling’in CEO’luğuna transferi, hatırlarsınız geçen sene yüksek saatçilik gündeminde epey konuşulmuştu. Üstelik aile şirketi olarak hayatına devam etmiş Breitling de benzer şekilde o sıralarda, (Nisan’da) özel bir sermaye fonuna satılmasıyla yönetim değişikliği yaşamıştı. Bu iki ismin birleşme tesadüfü, hem herkesi şaşırtmış hem de şaşırtmamıştı… Ve geçtiğimiz Ocak ayında da Şanghay’da Kern’ün yeni markasını nasıl şekillendireceğinin somut ilk ipucu olan Navitimer 8 duyuruldu.

Navitimer 8 koleksiyonu ilhamını tarihten, Willy Breitling’in Huit Aviation Department’ından alıyor. 1938’de kurulan bu bölüm, kronometreler ve kronografları da bünyesinde barındıran, sekiz günlük güç rezervli kokpit cihazları üretiyordu. Bunların içerdiği ögelerden bugün gördüğümüz en bilindik referans, dişli bezel. 60 adet çentiğin altışarlı gruplar halinde ayrılması, dakika ibresinin her dişle aynı hizada durmasını sağlıyor. İndekslerin tipografisinin de arşivden geldiği bu koleksiyonda, 41 mm kasa çapındaki üç ibreli yalın Automatic modeli, bizce yeni (ve günlük yaşamda yer verilebilecek) Breitling periyodu adına en çok dikkat çekenlerden. Markanın 1930’lardaki mizacını andıran bu tasarım, siyah ve lacivert kadran opsiyonlarıyla horoloji trendlerini de takip ediyor. Aynı minvalde ibreler ve indeksler de Super-Luminova materyaliyle beyaz biçimde parlıyor.

40 saatlik güç rezervine sahip manüfaktür kalibre 17 ile çalışan saatin, kasası ve bileziği paslanmaz çelik olan versiyonunun dışında; DLC kaplama mat kasa, kayış ve kadranda siyahın tercih edilerek monokrom bir etkinin yaratıldığı modelde, hiç şüphesiz yeni kreatif direktörün tasarım anlayışı da fark ediliyor. Chopard’dan Breitling’e geçen Guy Bove, markanın ağır teknik yönünü kadran tasarımında modernize etmeye hayli zaman ayıracak gibi gözüküyor. Kısacası pilot görünümü de stilize ediliyor. Navitimer 8, bu yıl gördüğümüz en başarılı koleksiyonlar arasında artık Polaris ile birlikte arzıendam ediyor. Kern’ün IWC’den tanıdığımız değişim perspektifi, Breitling’de uyumlu ilerleyeceğe benziyor. Ayrıca markanın yakın dönem planları arasında, referans numaralarını 650’den 120’ye indirmek var. Bu da doğrudan ‘az ama öz’ felsefesini işaret ediyor.

HUIT DEPT.
Willy Breitling, aile şirketinin başına geçtiğinde 19 yaşında olmasına rağmen marka adına hem ticari hem teknolojik pek çok başarıya imza attı. 1938’de Breitling’in kronograf segmentinde ilerlediği yıllarda açtığı askeriyeye yönelik havacılık departmanı da bunlardan biriydi.

Detaylar
Breitling Navitimer 8 Automatic
Fiyat: İstek üzerine
Materyal: DLC kaplama paslanmaz çelik
Mekanizma: Breitling kalibre 17
Kasa çapı: 41 mm
Güç rezervi: 40 saat
Su geçirmezlik: 100 metre
QP kararı: Son zamanlarda gördüğümüz en fonksiyonel olup günlük kullanıma da uygun görünen saat.

Fotoğraf kredisi: Breitling Navitimer 8 Automatic,1931 yılında markanın otomobil, uçak vs. için ürettiği saatin ilanı, 1941 yılında Breitling Huit Aviation’ın ürettiği sekiz günlük güç rezervli kokpit saatinin reklamı.