JENERASYON EDİSYONU

  • 262 SHARES

Geleneksel ve tradisyonel bağlantılarda Alman yüksek saatçiliğinin yansımasında A.Lange & Söhne Zeitwerk Second Generation.

Yazı: James gurney

Lange’ın Zeitwerk’i, Alman üreticinin neredeyse bütün tarihinin tek bir saatte toplanması gibi. Şık, çığır açıcı, farklı ama aynı zamanda hem tasarım ilhamı hem de mekaniğindeki ve son dokunuşlardaki zanaat uzmanlığı bakımından son derece geleneksel. 

Dresden Operası’nın beş dakikalık zaman dilimlerini gösteren saatine bir saygı duruşu olarak sıçrayan saat ve dakika rakamları barındırıyor, bunların hepsi de son derece karmaşık bir sabit-kuvvet mekanizmasıyla hareket ediyor; sonraki saatlerde buna vuruş mekanizması da eklendi. Yenilikçi bir “gece” versiyonu olarak görülen Lumen tasarımı, füme cam kadranın altında yeniden şarj edilen parlak rakamlar içeriyor.

Saatlerde ve dakikalarda hemen değişen büyük rakamlar (ve üstünde bulundukları üç disk) hayli miktarda enerji gerektiriyor; ibrelerden daha ağırlar ve bu yüzden kontrollü darbelerle gücü eşapmana depolayıp serbest bırakan bir sabit kuvvet “remontoir”ıyla kontrol edilen, alışılagelmişten çok daha büyük bir ana zemberek var –aksi halde, yay gücü eşapmanı bozabilir. 

Yeni versiyonda, kadran altındaki daha önemli geliştirmelerden başka kozmetik değişimler de görülüyor. Kadranda daha büyük saniye ibresi ve biraz daha farklı bir güç rezervi göstergesi var; bu gösterge, ikinci bir yay silindiri ve geliştirilmiş bir dakikalık remontoir sayesinde güç rezervinin 36 saatten 72 saat olacak biçimde ikiye katlanmasını yansıtıyor. Çok Lange dokunuş da var; saatin ayrı biçimde ayarlanmasını sağlayan, saatin ancak düğme bırakıldığında değiştiği bir ters mekanizmaya sahip ikinci bir push piece var.