IWC’nin Rönesans DEVRİMİ

  • 104 SHARES

IWC, 15 yıldır her sene sadece tek seri üzerine odaklanıyor ve Georges Kern’e göre kazanırken strateji değiştirmek iyi bir fikir değil.

Geçtiğimiz yıl pilot saatlerinin sektör genelinde trend olmasının büyük sebeplerinden biri de IWC’nin bu koleksiyonunu yenilemiş olmasıydı. Ondan bir önceki sene de Portugieser’ler üzerine yoğunlaşmışlardı ve SIHH 2017’de sıra Da Vinci’ye geldi, üstelik kasalar dairesel bir form aldı.
Leonardo Da Vinci birçok anlamda ilham alınabilecek bir karakterdi, çizimleri, fikirleri ya da Mona Lisa özelinde bir tablosu dahi bitmek bilmeyen ürünlerin doğmasını sağlayabilirdi. Ancak IWC koleksiyonuna adını verdiği mucidi bu yıl somut parçalar üzerinden esinlenerek yenilemedi, onlar ‘hayattan tat alma’ olgusu üzerine yoğunlaştı ve ortaya dairesel kasa formuyla yaratılmış agresif görünümlü zarif modeller çıktı. Tourbillon Rétrograde Chronograph da bunlardan biri; 68 saatlik güç rezervi olan otomatik kurmalı manüfaktür kalibre 89900 ile donatılmış olan modelde 44 mm’lik kırmızı altın kasa tercih edilmiş. Zarafet basamağını IWC altınıyla dolduran Ref.IW393101 güçlü bir forma sahip. Kulaklar kasadan ayrı bir parça gibi kurgulanarak hem tradisyonel saatlere gönderme yapılmış hem de modelin maskülenliği bir bakıma pekiştirilmiş. Artık yuvarlak kasaya geçiş yapan Da Vinci serisi bu yolla da yüksek saatçiliğin %80’ini kapsayan forma yönelmiş oldu. Bir bakıma koleksiyon artık daha geniş ve genç kitlelere ulaşabilir hal aldı.

DV-Retrograde-Chronograph-IW393101.25a90bd61a73ed1bb3fb9b3e7736cf10 (1)

Teknik anlamda da Rétrograde Chronograph’ın birkaç yeniliği mevcut. Öncelikle flying tourbillon’u olan bir kronograf için kendisi fazla gösterişli ve spor olmaktan uzak, o da bu açığı hassasiyetiyle kapatmaya çalışıyor ve bunu başarmakta zorluk çekmiyor. Zamanı ayarlamak isterken tepe kolunu çektiğinizde saniye ibresi hareketini kesiyor, bu da tamamen bağımsız kamların sistemin aktifliğini kesmesiyle gerçekleşiyor.
Saatin hem görsel hem de teknik anlamdaki bir diğer artısı da saat 8 ile 10 arasındaki dairesel alanda verilen rétrograde tarih göstergesi. Hem farklı bir kurguya sahip olması hem de modelin komplikasyon türevlerini genişletmesi sebebiyle bu bölüm yeni Da Vinci’nin çeşitliliğini artırıyor. Modelin aynı zamanda bir flyback kronograf olması da Ref.IW393101’i her anlamda teknik bir parça yapıyor.