İVME İLE SENKRON

  • 120 SHARES

Yeni tanıtılan Type 390 saatiyle 14. yaşına basan Parmigiani ve Bugatti işbirliği, “Form perfomansı takip eder.” mottosuna sahip Chiron’dan ilham alarak, mühendisliğinden estetiğine her yönüyle referans otomobilini andırıyor.

Bugatti Chiron’un mühendislik harikaları denebilecek teknik özelliklerine muhtemelen her otomobil dergisinde rastlamışsınızdır. Ama dünyanın en hızlı ve en güçlü otomobili olarak anılmasından ziyade, Chiron’un 2016’da Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk defa tanıtıldığında kimileri için önemli bir diğer niteliği, iç tasarımında neredeyse hiç plastik görünmeyişi olmuştu. Gördüğünüz ve dokunduğunuz her şey alüminyum, karbonfiber veya deriden yapılmıştı. Haliyle estetiği bu kadar ön plana alan bir ‘süper’ otomobilin saatini üretmemek, lüks yönetmeliği gereğince mümkün olamazdı… Şaka bir yana, söz konusu saat Type 390, Bugatti ile 14 senedir çalışan Parmigiani Fleurier’den geldi. Üstelik Chiron’a yakışır biçimde Parmigiani de Type 390’nın tasarımında pek çok farklı seçeneğiyle kişiselleştirme hizmeti sunacağını SIHH’te duyurdu; iç kısımdaki materyallerden, ibrenin veya diğer detayların rengine kadar. Parmigiani Fleurier ilk Bugatti saatini 2004 yılında tanıtmıştı. O yılın sonbaharında Type 370 Pebble Beach’te lanse edildiğinde yüksek saatçilik ‘neye uğradığını şaşırmış’ gibiydi. Çünkü alışılmadık kasa şekilleri henüz bugünkü haline evrilmemişti; MB&F’in HM4’u veya Hublot’nun LaFerrari’si ortada yoktu bile. Ayrıca Type 370, bir otomobil markasıyla işbirliği yapıldığında bunun sadece saate partner logosu koymayı ifade etmediğini; saatin otomobilin tüm niteliklerini yansıtabilmesiyle bir çapraz tasarım yaklaşımı barındırabileceğini yüksek saatçiliğe ispatlamıştı.

Yüksek saatçiliğin otomobil sektörüyle işbirliği yapmaya hayli meyilli olduğunu göz önünde bulundurursak, Bugatti ile çalışmak Parmigiani Fleurier açısından elbette epey önemliydi. Fakat yeni tanıtılan Type 390 saatiyle 14. yaşına basan bu işbirliği, uzun (ve hatta en uzun) ömürlü oluşuyla esasen bu işte Parmigiani’nin başarısını gösteriyor. Bu zamana kadar, ilk ve en yenisiyle birlikte toplamda 10 saat ortaya çıkaran Parmigiani Fleurier-Bugatti beraberliğinin temeli Ferdinand Porsche’nin torunu Ferdinand Piëch’in VW grubunun CEO’su olduğu zamanlara dayanıyor. Anlayacağınız Piëch’in -belki de genetiğindeki- en hızlı ve güçlü otomobili yaratma arzusu, tıpkı otomobil tarihi gibi yeni nesil yüksek saatçiliğin de mühim bir etkeni sayılabilir. “Form perfomansı takip eder.” mottosuna sahip Chiron’dan ilham alarak üretilen Parmigiani Fleurier Bugatti Type 390 hem mühendisliğinden estetiğine her yönüyle referans otomobilini andırıyor, hem de silindirik mekanizma konstrüksiyonuyla ilk Bugatti saati Type 370’i hatırlatıyor. Parmigiani Fleurier’nin üretimi dört yıl süren Type 390 modeli, otomobilin barındırdığı başarılı mühendisliği aynı şekilde yüksek saatçilik dilinden anlatıyor. Çapı 12.5 mm’ye indirilen mekanizması, flying tourbillon’un regülatöründen daha büyük değil. Çarklar ve dişli takımı eksensel olarak üst üste dizili. Yani mekanizma bu tüpten çıkarılarak direkt kasadan, bir yarış otomobilinin motoruna benzer biçimde ayrılabiliyor.

Küçük çapına rağmen mekanizmanın güç rezervi 80 saat. Sıradan bir saat mekanizmasında saati kurmaya ve ayarlamaya yarayan bölümleri Type 390’da baştan aşağı değiştiren Parmigiani, kasa için seçtiği 12 derecelik eklemli görüntüyle de, Chiron’un “Form, performansı takip eder.” prensibine sadık kalıyor, zira bu eğim saatin bilekteki konforonu artırma odaklı.
Anlayacağınız genel anlamda Parmigiani Fleurier Type 390, yüksek teknoloji ürünü otomobil partnerli saatlerin, ‘konsept’ algısından kurtulup klasik estetiğe yaklaşabileceğini gösteriyor ve işbirliği mevzusundaki çıtasını yükseltiyor. Dolayısıyla biz de Type 390’ın başarısının ardından önümüzdeki yıllarda Parmigiani Fleurier’nin sonraki adımını merakla bekliyoruz; Chiron’un sonraki jenerasyonunda performansı artırabilmenin ancak elektrifikasyonla mümkün olabileceğini düşünerek…

Detaylar:
Parmiagiani Fleurier Type 390
Kasa boyutları: 42.20 x 57.7 x 18.4 mm
Kasa materyali: Beyaz veya pembe altın
Mekanizma: Elle kurmalı manüfaktür kalibre PF390
Suya dayanıklılık: 30 metre
QP kararı: Parmigiani Fleurier, ilham aldığı otomobilin gölgesinde kalmayıp kendi sektörünün klasik çizgisini inovasyonla adapte edebilmeyi başarıyor.