Tİtanyum Tudor Pelagos Efsanesİ

  • 216 SHARES

The Tudor Pelagos LHD, -sol bileğe özel geliştirilmiş- 500 metreye kadar su geçirmezlik özelliği içeren titanyum kasası ve manüfaktür mekanizması ile Tudor’un yüksek saatçilik ritüellerini kırmaya hazırlanıyor.

Tudor’un belli bir süredir sosyal medya kanalları üzerinde yürüttüğü marketing çalışması gelmekte olan yeni modele dikkatleri çeker nitelikteydi. En sonunda merakla beklenen yeni model açıklandı. Pelagos efsanesinin sol elini kullananlara özel olarak uyarlanmış yepyeni bir versiyonu…
Açıklanması beklenen yenilik Tudor’dan gelince tahminde bulunmak gerçekten zor oldu. Acaba Tudor yeni bir komplikasyon peşinde mi gibi sorular devam ederken Tudor’un yeni modellerini Baselworld’e saklayacağı düşüncesi de akıllardaydı. Yeni bir renk detayı ya da yeni bir kadran tasarımının bekleyen kitleyi çok da tatmin etmeyeceğini bilen marka en sonunda inovatif olarak değerlendirebileceğimiz bir tasarım ile geldi.

tudor-pelagos-lhd-7-1-768x425

Tudor Pelagos LHD (left hand drive) sol elini kullanan dalışçıları hedefleyen bir model. 10 kişiden birinin sol elini kullandığı düşünülecek olursa hiç de fena bir düşünce değil. Sağ el kullanıcılarına göre daha yaratıcı ve el-göz koordinasyonu daha yüksek olarak bilinen sol el kullanıcıları anlaşılan o ki daha iyi dalış kabiliyetine de sahip. Bu sebeple yeni model de profesyonel dalgıçlara odaklanıyor. 1970’lerde Fransız Donanmasının dalgıçlarına da saatler geliştiren marka, daha önce de donanmanın isteği üzerine sol elini kullanan askerlere özel limitli sayıda Submariner üretmişti.
Yeni model bu defa limitli olarak karşımıza çıkmıyor ancak üretilen her bir modelin arkasında üretim sayıları kazınmış olarak yer alıyor.

tudor-pelagos-lhd-3-768x425

Tepe kolunun konumunu değiştirmek saat üzerinde yapılmış yegane değişiklik değil. Saatin bezelinde yer alan göstergeler, indeks ve ibreler bej luminova ile kaplanarak daha yüksek gece görüşü özelliğine kavuşuyor. Bu detayın değişimi saatin gün ışığı altındaki görünümünü de etkiliyor. Bej detaylar yeni modele daha hoş bir görünüm katıyor. Saat altı yönünde yer alan Pelagos logosu ve saat üç yönünde yer alan tarih göstergesi üzerinde kullanılan kırmızı detayları da saate renkli bir görünüm katıyor. Tüm bu değişen özelliklerinin yanında saat kurşun geçirmezlik özelliğini korumaya devam ediyor.
COSC sertifikalı manüfaktür kalibre MT5612-LHD ile desteklenen modelin 70 saatlik güç rezervi bulunuyor. Bilezik veya kauçuk kayış opsiyonları ile sunulan Pelagos LHD sağ el kullanıcılarını oldukça kıskandıracak gibi görünüyor.