İLK DİJİTAL SAATİN ZAMAN YOLCULUĞU

  • 292 SHARES

1970 yılında tanıtıldığında saati okuma alışkanlığını kökünden değiştiren Hamilton Pulsar’ın 50 yıl sonraki görünümünü merak edenler için tanıştıralım: Hamilton PSR.

Hamilton Pulsar, 1970 yılında New York’ta bulunan Four Seasons isimli restoranda ilk kez tanıtıldığında, bilim kurgu filmlerinden fırladığını her yönü ile kanıtlamanıza olanak tanıyordu. İsmini nötron yıldızlarından alıyor, ses çıkarmıyor ve ekranında sadece 4 rakamla saati okumanıza olanak veriyordu. 1972 yılında satışa sunulan altın kasa ve bilekliğe sahip P1’in 400 adetinden birini satın alan isimlerin arasında Elvis Presley’nin olduğunu söylemek modelin nasıl bir popülariteye sahip olduğunu özetlemek için yeterli olacaktır.

Modelin 50. yaşını kutlamak için tanıtılan 2020 edisyonu PSR ise, temel tasarım kriterlerinde Pulsar’a sadık kalıyor. Paslanmaz çelik ve sadece 1970 adetle sınırlı sarı altın PVD kaplamalı iki farklı tasarım, 40.8 mm x 34.7 mm’lik yastık tipi kasaya sahip. LCD ve OLED hibrid teknolojisine sahip OSR, enerji tüketimini minimize ederek, saatin düğmesine basmadan da noktalı dijital rakamların gün ışığında okunurluğunu sağlıyor. 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliği de bulunan model, dijital saat segmentinin yeni kaidelerini 2020 yılı için belirliyor.