Historique Aİlesİne İlham Bu Sefer 1955’ten

  • 122 SHARES

Vacheron Constantin, Historiques serisinin yeni üyesiyle çağdaş yorumlanmış tarihi modeller liginin çıtasını yükseltiyor. Yazı Beran Toksöz

260 yıllık köklü bir yüksek saatçilik markası için kendi arşivlerinden modelleri araştırıp, bulup, teknolojik yenilikler ekleyip çağdaşlaştırarak yeniden üretmesi ve biz saat meraklılarının aklını başından almayı rahatlıkla başarması acaba marka tarafında nasıl bir his uyandırıyordur? Bu konuda hiç şüphesiz kimse Vacheron Constantin’in eline su dökemeyeceği gibi, Historiques ailesinin yedinci üyesi 1955 Historiques Cornes de Vache bu cevabın mükemmelliğini fazlasıyla ispatlıyor.

60 yıl önce markanın ilk su geçirmez ve antimanyetik kasalı kronografından esinlenerek ortaya çıkarılan modelin, şimdiden yüksek saatçilik literatüründe çok önemli bir yer alacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Açıkçası ismini inek boynuzu şeklindeki saat kulaklarından alan modeli anlatmaya nereden başlayacağımı tam olarak bilemiyorum çünkü saatin kalibresi, tasarımı ve tarihi de birbirinden can alıcı detayları barındırıyor. 38.5 mm’lik platin kasalı çağdaş yeni model, 1955’teki sarı altın orijinaline göre 3 mm daha geniş. 164 parçadan oluşan elle kurmalı 1142 manüfaktür kalibre, duvara asılı bir sanat eseri gibi tüm ihtişamıyla safir cam arka kapaktan gözlemlenebiliyor. Saati ilk gördüğümde özellikle kalibre işçiliğine hayran kalmış ve marka logosunu taşıyan kronograf kolon çarklı mekanizmayı dakikalarca loop ile incelemiştim. Eğer benim gibi kronograf düğmelerinin basış sesinin çıkardığı klik sesini duymak ve kolon çarkı senkronizasyonunu görmek isteyecek kadar takıntılıysanız, bu modeli -almayı düşünmüyorsanız bile- kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

VC3

Saat tasarımsal açıdan fazlasıyla detaycı. Yine de, ön yüzünde takimetre skalası ve kadranda çift alt gösterge barındıran model, başarılı renk uyumu sayesinde tüm bu kalabalığı kullanıcıya hissettirmiyor. Eğer kronograf fonksiyonu aktif ise, parlak beyaz altın indeksleri barındıran kadrandaki en dikkat çekici nokta, orta merkezden süzülen açık mavi renkli saniye ibresi oluyor. Cilalı platin kasa ve inek boynuzu şeklindeki kulakların kıvrımlarının yarattığı ışık oyunu da, bileği hareket ettirme duygusunu tetikliyor.

Historiques ailesinin daha önce tanıtılan modelleri hep pembe altın olmuştu. Değerli materyaller grubunda, platin, altına oranla markaya göre 1.5 veya 2 kat daha pahalı satışa sunulur.  Vacheron Constantin’in platin model hamlesi, vintage koleksiyonerler segmentini adeta bir üst seviyeye taşıyor ve bence markanın çıkardığı yeni modelinin ne denli başarıyı yakalayacağının farkında olduğu hissini uyandırıyor. Öyle ki benim bugüne kadar vazgeçilmezim olan tarihi koleksiyonun bir diğer üyesi Historiques Americain 1921 ile ikisini kendi kriterlerim doğrultusunda karşılaştırdığımda, yedinci üyenin neredeyse bütün değerlerde çok daha ağır bastığını itiraf etmeliyim.

VC1Detaylar

Vacheron Constantin Historiques Cornes De Vache 1955

Fiyat: 234 bin TL

Materyal: Platin

Mekanizma: Elle kurmalı manüfaktür 1142

Kasa çapı: 38.5 mm

Güç rezervi: 48 saat

Su geçirmezlik: 30 metre                                         

Özellik: Cenevre mührü

QP kararı: Cenevre mührüne sahip modelin yüksek fiyatına rağmen çok yoğun ilgi göreceği kesin.