Piaget Altiplano 60th Anniversary

  • 167 SHARES

Tarihi -ultra ince mekanizması ve kasası ile- ihtişamla dolu Piaget Altiplano, 60. yıl dönümünü kutluyor. Yalınlığı tasarıma entegre eden ilk yüksek saatçilik enstrümanlarından olan model, yeni tasarımında da geleneklerine sadık. Yazı Berrak Damlacık.

Eğer Piaget manüfaktüründen ve geliştirdikleri modellerden az çok haberdar iseniz Altiplano modellerini kesin biliyorsunuzdur. Her ne kadar maison yakın zaman içerisinde yenilenen Polo modelini tanıtarak horolojik endüstride farklı bir model ile dikkat çekmiş olsa da markanın rafine tasarımları ile asıl dikkat çeken modellerinin Altiplano’lar olduğu aşikar.

piaget-altiplano-60th-design-sketch

Aslında her şey 1957 senesinde ultra ince bir mekanizma geliştirme isteği ile şekilleniyor. Ve o zaman teknolojileri ile bir mekanizmayı 2 mm’ye düşürebilmek gerçekten innovatif bir başarı oluyor. Rekor kıran bu mekanizma da uzun süren bir tarihin başlangıcı oluyor.
2014 senesinde Piaget 900P ile piyasaya girdiğinde ise diğer yüksek saatçilik maison’ları da durumun ciddiyetinden etkilenerek yeni ‘ultra ince’ modeller ile gelmeye başladılar. Durumun en ciddi örneği de 3.6mm inceliğindeki Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Squelette (ki bu esnada Altiplano tam olarak 3.65mm inceliğinde) idi.
Ancak günümüz Altiplano’su ise bu yarışın bir parçası olmanın çok daha ötesine geçmişe benziyor. Güneş ışığı ile harika bir geçiş yakalayan yeni model de bunun en güzel kanıtı. Beyaz altının mavi deri kayış ile eşleştirilmesi de tasarım detaylarının bir diğer kısmı. Eski modellerin çizgisine sadık kalan kadran bileşenleri de cabası.

piaget-altiplano

İki farklı referans ile tanıtılan 60. sene özel özel modelleri arasındaki temel farklılık ise kadran boyutları oluyor.
43 mm’lik Altiplano’nun kadranı Piaget Automatic ibaresi ile donatılırken saatte mekanizma olarak manüfaktür 1200P yer alıyor. Piaget’nin dördüncü kuşağını temsil eden bu kalibre ile yeni model 2.35 mm inceliğinde ve 460 adetle limitli.
Piaget tarafından açıklanan ikinci model ise 38 mm kasa çapındaki elle kurmalı 430P mekanizmalı (2.1 mm inceliğinde) daha küçük diğer model. Saflık ve zarafeti temsil eden bu model de 460 adetle limitli.