TEKRAR HAVA SAHASINDA

  • 26 SHARES

1940’larda sadece Britanya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin bileğinde görebileceğiniz bir modeli 2018’de kullanmak isteyenler, sizleri yeni Longines Heritage Military ile tanıştıralım.

Longines, kanatlı kum saati logosu ile havacılıkla olan bağlarını kurulduğu dönemden bu yana sağlam tutan bir marka. Nitekim 1940’lı yıllarda Britanya Kraliyet Hava Kuvvetleri için bir saat tasarlanacağı zaman da akla gelen ilk manüfaktür olma özelliğini taşıyordu. Şimdi döneme ait bu modele sahip olmak için soyunuzun Britanya’ya dayanması gerekmemekte zira marka orijinal modele sadık kalarak tasarladığı The Longines Heritage Military ile havacılık başarılarını yad ediyor. Orijinallik konusunda ise kast ettiğimiz patinaya sadık kalabilmek adına, saatin kadranına siyah damlacıkların püskürtülmesi seviyesinde bir detaycılık ve zanaatkarlık. Böylece L888.2 otomatik kalibre ile çalışan saatin, mekanizması ile tıkır tıkır işlese de pas efektiyle kullanılmışlık etkisi yaratarak vintage görünümünü tamamlıyor.

Pilot saatlerinin olmazsa olmazı minimal kasa 38.5 mm’lik bir çapa sahipken, 32.5 mm’lik inceliği ile de birebir 40’lı yıllardan kalan tasarım ölçülerini benimsiyor. Heritage koleksiyonunun yeni üyesi mode, birebir olarak Britanya Kraliyet Hava Kuvvetleri uçağında telsiz-telegraf operatörü olarak görev yapan Stanley Turner’ın saatinden ilham alıyor. Saatin bulunma hikayesi ise bir hayli ilginç. İngiliz bir koleksiyoner tarafından bulunan ve Longines’e ulaştırılan saat, Britanya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. Yıldönümünü kutlamak için de markaya vesile olan bir modele dönüşüyor. The Longines Heritage Military, büyük kurma kolu ile pilotlar için kullanım kolaylığı sağlarken artık bunu vintage sever saat düşkünleri için gündelik kullanımda da gerçekleştirmekte. Eskitilmiş deri kayışın yanında aynı renk paletinden bir Nato kayışa da sahip model, gerekli kayış değiştirme aleti ile özel bir kutu içerisinde satışa sunuluyor.