Üç Yenİ Hi-Beat 36000 GMT

  • 408 SHARES

Grand Seiko’nun yeni Hi-Beat 36000 GMT modelleri, manüfaktürün yerel özelliklerinden beslenen evrensel tasarımlar sunuyor.

Grand Seiko’nun Hi-Beat 36000 GMT modellerini tanıtırak saat meraklılarının gönlünü fethedişinin üzerinden birkaç sene geçti. Modeller ilk tanıtıldığında siyah ve beyaz kadranları ile dikkat çekiyordu, ek olarak koleksiyonda yeşil kadranı ve turuncu renkli detayları ile beğeni toplayan bir limitli versiyon da yer alıyordu. Şimdi Japonya menşeli maison ilgi çeken modelinin güncellenmiş versiyonları ile karşımıza çıkıyor.

grand-seiko-hi-beat-36000-gmt-limited-edition-sbgj021-5

screen-shot-2016-09-09-at-15-00-08

Esin kaynağı yine “doğa” olan manüfaktür, bu kez yine siyah ve beyaz renklerden oluşan kadranlara ek olarak limitli bir kahverengi kadran ile geliyor. Yeni modellerin özellikleri ise eski versiyonlarını aratmayacak nitelikte.
Saatin okunurluğu ve hassasiyeti eski performanslarını korumaya devam ediyor. 40 mm’lik kasa çapı, 14 mm kalınlığında ve paslanmaz çelik materyalinden yapılma.
Saatte kullanılan mekanizma ise eski versiyonuyla aynı; “hi-beat” olarak adlandırılan hassas kalibre, 5Hz (36000bph) değerlerinde. Otomatik mekanizma 9S85 yine aynı şekilde 55 saatlik bir güç rezervi ile çalışıyor.

mt-iwate-morioka
Saatin limitli modeline esin kaynağı olan Mt. Iwate – Morioka

grand-seiko-hi-beat-36000-gmt-limited-edition-sbgj021-10

Saate en dikkat değer özelliğini kazandıran mekanizması 9S Morioka’da yer alan Shizuku-Ishi Watch studio’da geliştirilerek üretiliyor. Bu bölgede yer alan dağ ise saatin limitli versiyonuna esin kaynağı oluyor. Saatin limitli referansının ön kadranında yer alan kahverengi tonu dağın toprağından esinlenirken, kasa arkası ve rotorda kullanılan renkler dağın gün batımındaki görüntüsünü referans alıyor. Kasa önü ve arkasında kullanılan dokular da aynı şekilde doğadan esinleniyor. Türlü oksitlenme süreçlerinden geçerek eldi edilen renkler de saate mükemmel kadran rengini kazandırıyor. Grand Seiko’nun yerel olanı globalle birleştiren tasarım kodları da saatin diğer kısımlarında devam ediyor.

grand-seiko-hi-beat-36000-gmt-limited-edition-sbgj021-1

Saatin 500 adetle limitli olan versiyonunu (SBGJ021), beyaz kadranlı versiyonu (SBGJ017) ve siyah kadranlı versiyonu (SBGJ019) için satışa çıkış tarihi ise Kasım 2016 olarak belirtiliyor.