Yenİden Laureato

  • 7 SHARES

Girard Perregaux yeni Laureato tasarımı ile modelin 1970’lerde üretilmiş versiyonuna saygı duruşunda bulunuyor.

Etkileyici tourbillon tasarımları ile saat severlerin ilgisini çeken marka Girard Perregaux bu sene 225 yılını kutluyor. Yüksek saatçilik tarihinde hatrı sayılır bir yere sahip olan marka bu sebeple yeni modellerini tanıtıyor. Bu modellerden biri de 1970’lerin sevilen modellerinden Laureato’nun günümüze uyarlanmış bir formu.

gp1

Laureato’nun tarihinden birazcık haberdar olanlar, saatin en klasikleşmiş özelliklerinin, yuvarlak bezeli üzerinde yer alan oktogonal formu, oldukça ince kasası ve bu detaylarla bütünleşen bileziği olduğunu bilirler. Bu tanımlar size o dönemin diğer saat üreticilerinin tasarımlarından da tanıdık gelebilir. Ancak Girard Perregaux o dönemde diğer markaların ürettikleri modellerden farklı olarak Laureato’nun kasası içine kendi manüfaktürü quartz kronometre mekanizmayı eklemiştir. Spor çizgileri elegan bir formda sunan model 1984 ve 2003 yıllarında da farklı formlara evrilmiş ama temel çizgilerini korumuştur.

gp2

Bugün ise Baselworld 2016 öncesi köklü marka klasik modeli Laureato’nun yeni versiyonunu tanıtıyor. 81000 referansıyla gelen yeni model, önceki üretimlerine bir övgü niteliğinde.

1970’lerden esinlenen model paslanmaz çelik olarak karşımıza çıkıyor. Yuvarlak bezeli üzerinde yer alan oktogonal formu ile görsel bir bütünlük yakalayan saatin, kasaya direkt bağlanmış olan bileziği spor görünümünü destekler nitelikte. Modern çizgiler taşıyan saatin kasa arkasından da otomatik mekanizması görülebiliyor.

“Clou de Paris” desenli kadranın gri ve mavi seçenekleri bulunuyor. Kadran tasarımında sadelikten yana alan olan modeli fonksiyonları de esas ihtiyaçlara odaklanarak saat, dakika, saniye ve tarihi gösteriyor. Saat, markanın tanınmış mekanizması 3300 kalibreyi kasasında barındırıyor. 46 saatlik güç rezervine sahip, rodyum kaplamalı mekanizma Cenevre şeritleri ile dekore ediliyor ve safir arka kadranından görülebiliyor.

gp4

225. yıla özel üretilen model, iki farklı kadran renginden de 225’er adet olmak üzere limitli üretim.

gp5

Detaylar:

Model: Girard Perregaux – Laureato 2016 Ref. 81000

Mekanizma: Calibre 3300

Materyal: Paslanmaz çelik

Güç rezervi: 46 saat

Kasa çapı: 41 mm kalınlık 10.10 mm