21. Yüzyıla RevİZe Edİlen Gyromatic

  • 121 SHARES

Girard Perregaux markasının 225. yıl dönümünü üç ibreli, nazik bir güncelleme ile kutluyor.

Girard Perreguax 1957, paslanmaz çelik 40 mm’lik bir Gyromatic güncellemesi ile 1960’ların ikonik modeline saygı duruşunda bulunuyor. Markanın 225. senesine özel olarak güncellenen model bu sebeple de 225 adetle limitli olarak karşımıza çıkıyor.

girard-perregaux-2

girard-perregaux-3

Şampanya rengi kadranların gümüş ibre ve indekslerle olan kontrastının yakaladığı uyumdan doğan tasarımlar arasına (bu renk uyumu konusunda en dikkat çeken marka tabi ki de Jaeger-LeCoultre) Girard Perregaux’nun da adını da ekleyebiliriz. Tamamıyla zarif bir kadranın habercisi olan bu uyum Girard Perregaux’nun yeni modelinde de bu özelliğini koruyor. Ek olarak 9.45 mm inceliğindeki kasasıyla da bu zarafeti destekliyor. Modelin eski versiyonuna göre azıcık daha kalınlaşmış olan indeksler kadrana hoş  bir ahenk katarken dauphine kesim ibrelerle de benzer formlarda olma özelliğini yakalıyor.

Girard Perregaux Gyromatic'in 1960'lı yıllarda geliştirilen versiyonu.

Girard Perregaux Gyromatic’in 1960’lı yıllarda üretilen versiyonu.

Orijinal Gyromatic’in (1960’lı yıllarda üretilen versiyonu) en büyük başarılarından biri olan osilatörün yeniden kurgulanışından dolayı incelen ve salınım hızı artan mekanizmasıydı. Yeni Gyromatic geliştirilirken de bu başarının bir adım daha ötesine geçmek hedeflendiğinden 28.000 vph’de bir mekanizma olan GP03300-0130 kullanılıyor. Côtes de Genève ile görsel anlamda da zenginleştirilen güçlü mekanizması saatin arka kadranından da görülebiliyor.