GERÇEKTEN SINIRLI

  • 121 SHARES

Porsche Design’a ait bu yeni flyback kronografa sahip olmak ister misiniz? O halde süper-otomobili satın almanız gerekecek.

Her şeyden önce: Bu kronograflardan birine sahip olmak istiyorsanız, bir Porsche 911 Turbo S ‘Exclusive Edition’ ya da bir 911GT2 RS almanız gerekiyor. Bir saat sahibi olmak için böyle bir yol izlenmemesi gerektiğini ve hatta bunun saat satın alırken bir engel teşkil edebileceğini kabul ediyoruz (eğer aksi geçerliyse sizi tebrik ederiz; yakında bu anlaşma sayesinde dünyanın en muhteşem otomobillerinden birine sahip olacaksınız demek ki).Fakat biz yine de bu saati inceliyoruz çünkü öncelikle Porsche Design’dan durumun her zaman böyle gelişmeyeceğine dair yeterince ipucu aldık. Ve ikinci olarak da söz konusu olan Porsche Design’ın bugünlerde kendini nerede gördüğüne dair çok şey söyleyen hayli ilginç bir saat.
1972’de kurulmasından bu yana Porsche Design’ın ayrı bir şirket olduğunun farkında olabilirsiniz. 1998’den 2014’e kadar lisanslı saatler satmak için Eterna ile birlikte çalıştı. Eterna’nın 2011’de China Haidian tarafından satın alınmasından sonra da sular durulmadığı için ikili, üç yıl sonra yollarını ayırdı. Porsche Design, 911’leri üreten firmayla artık aynı çatı altında yer alıyor. Yani Porsche Design ‘eve döndü’ ve dolayısıyla ürünleri, özellikle de saatleri üzerinde markanın etkisi çok daha fazla hissedilecek. Süper-otomobilin alıcılarına yönelik seçenekler listesinde, yeni ve oldukça etkili bir alternatif olarak firma tarafından üretilen bir flyback kronograf mekanizmasının da bir anda ortaya çıkmasının sebebi bu. Bu flyback kronograf mekanizması, 7750 baz mekanizma üzerine inşa edilmesine rağmen gerçekten de göze çarpan bir gelişme.
Özel tasarım horoloji markalarının dışında, piyasada çok az sayıda flyback kalibre mevcut: Alpina ve Eterna, yakın zamanda fiyatları çok iyi bazı örnekler piyasaya sürdüler ama bunların ikisi de Porsche Design’ın titanyum kasası ya da örneğin her biri sipariş üzerine üretilen, dokulu, çok sayıda katmandan oluşan bir tasarıma sahip kadran yapısıyla yarışamaz. Bunun sebebi de, direksiyon üzerindeki dikişler ve deri kayışa kadar ince detaylarla saatlerin otomobillere uyacak şekilde üretilmesi (deri kayışlarda otomobilin koltuk derisi ile aynı olan, suyla kesim perforaj kullanılmış; bu teknik sayesinde en sıkışık motifler ve en ufak delikler uygulanabiliyor). Saatler için başvurulan kalite kontrol sürecinde otomobil üreticisi örnek alınmış ve bunu gözle görebiliyorsunuz. Bu mekanizmaya ev sahipliği yapan bir şey, yaygın saat modeli olarak piyasaya çıktığında -ki bu gelecek yıl olabilir- Porsche Design, saati daha çok miktarda üreteceği için fiyatı da biraz düşebilir.
Nişe odaklanan firmanın kendi üretimi kalibrelerinin Porsche’nin teknolojisi ve bağlantılarından sürekli olarak faydalanmasının yanı sıra kendi tabirleriyle, ‘az söz verip, çok şey sunmak’ gelecekte Porsche Design’dan kesinlikle bekleyebileceğimiz şeyler.

Detaylar
Porsche Design 911 Turbo S Exclusive Series
Fiyat: 9.950 Euro
Materyal: Siyah titanyum karbür kaplı titanyum
Mekanizma: Werk 01.200 otomatik flyback kronograf
Kasa çapı: 42 mm
Limitli üretim: 500 adet
Güç rezervi: 48 saat
QP kararı: Porsche Design, Porsche’nin amiral gemisine dönerken beraberinde harika oyuncaklar da getiriyor.