Bell & Ross’un Karbon ÜretİMİ

  • 174 SHARES

Bell & Ross’un seçkin kronografı, karbon üretimindeki becerilerini kanıtlamasıyla görünümünü değiştiriyor. Yazı Chris Hall

Bell & Ross, ilk olarak Baselworld 2014’te, zımparalanmış çelik ve fazlasıyla geniş kasa vidaları, “rocker” tuşları ve çok sayıda turuncu renkte ayrıntıyla, oldukça heyecan verici görünüme sahip bir kronografın ön gösterimini yaparak BR-X1’in perdesini araladı. O sıralarda tekrar, SalonQP’de onu, turuncu tonu biraz daha yumuşatılmış (ya da o izlenimi veren) bir halde yine tüm çekiciliğiyle gördük. Bu diğer bir deyişle, BR-01’in ‘offshore’ haliydi ve yapmak istenilen işe yaradı. Şimdi Bell&Ross’un söz konusu hafif materyaller olduğunda BR-X1’i rafa kaldıracağını gösteren, BR-X1 Carbone Forge (dövülmüş karbon) modeliyle karşı karşıyayız. Kasa yalnızca modele adını veren bileşenden yapılmış olmakla kalmıyor. Aynı zamanda tuşlar ve dış bezel, seramik; kasa arkası ise, siyah PVD kaplama titanyum.

brx11

B&R’un önceki karbon saatleri, kadranın çevresinde çeşitli seviyelerde ızgara üstüne ızgara uygulamasıyla Escher tarzındaydı, bu yüzden markanın dokunmuş değil, daha yumuşak olan dövülmüş karbon liflerine geçtiğini görmek güzel. İşlem, karbon lifi yumaklarını, karışımı bir arada tutan tutkalımsı bir reçineyle yüksek basınçlı çelik kalıbında sıkıştırmayı kapsıyor.

Bu kesinlikle karmaşık ve diğer üretim yöntemlerine göre daha fazla özen isteyen bir işlem, ancak gitgide daha fazla marka karbonla çalışmaya başladığından, aynı zamanda piyasada yeni bir şeyler sunma baskısı da mevcut. Her ne olursa olsun, BR-X1’in karbon kasası üzerindeki işçilik oldukça iyi bir şekilde uygulanmış.  Sağ ışık kısmında da mat seramiği ve lastik işlemelerini iyi şekilde sergileyen parlak bir pırıltısı var. Kafes biçimindeki kadran, bazıları için biraz fazla kaçmış olabilir, ancak adil olmak gerekirse düzgün kesilmiş ibreler ve saat göstergeleri sayesinde okunabilirlik zarar görmüyor.

brx12

Benzer bir biçimde, iç bezel üzerindeki takimetre de, işleri çok fazla karmaşıklaştırmadan, bazılarının oldukça kullanışlı bulacağı bir özellik taşıyor. Başka ayrıntılar da yok değil; örneğin, kronograf tuşlarındaki başlat/duraklat ve sıfırla düğmeleri, ve türbin rotoru biçiminde alüminyum bir disk olan kronograf dakika sayacı oldukça havalı görünüyor. Haliyle BR-01 koleksiyonunun havacılıkla olan zarif bağlarını yeniden ortaya çıkarıyor. Modelin adının ses gücünü geçen ilk uçak olan Bell X-1’e ithafen seçilmiş olması da bir diğer bağlantı. Bu saatin genel olarak çok fazla rekor kırmasını beklemiyoruz ama en azından değiştirilmiş formu ve yeni materyallerin kullanılması, Bell & Ross’un bazı ihtiyaçlarının farkında olduğunu gösteriyor.

brx13

Detaylar

Bell & Ross BR-X1 Carbone Forge

Fiyat: 22.330 İsviçre Frankı

Materyal: Dövülmüş karbon, seramik ve titanyum

Kalibre: BR-CAL313 iskeletleştirilmiş kronograf otomatik kalibre

Çap: 45 mm

Suya dayanıklılık: 100 metre

Sınırlı üretim: 250 adet

QP kararı: BR-01 ailesinin mantıklı bir uzantısı olan bu modelin, konseptinin ne kadar ötesine gidebileceğini göreceğiz.