EXPLORER’IN YENİ JENERASYONU

  • 392 SHARES

Oystersteel çelik ve sarı altının kombinlendiği Rolesor versiyonu ile yeni Oyster Perpetual Explorer, 1953 yılında ilk kez tanıtıldığındaki 36 mm’lik kasa çapına dönüş yapıyor.

29 Mayıs 1953’te Sir Edmund Hillary ve Tenzing Norgay’ın ilk Everest Dağı tırmanışlarında deneyimledikleri Explorer modeli, rüştünü olabilecek en ekstrem kondisyonlardan birinde ispat etmesiyle Rolex’in İsviçreli şık bir saat manüfaktüründen çok daha fazlası olduğunun dönemdeki örneklendirmelerinden yalnızca biriydi.

Yeni tanıtılan Oyster Perpetual Explorer’da ise 1953’te yakalanan bu başarının bazı temel kriterleri referans alınıyor. Kasa çapı olarak bu dönemdeki 36 mm’lik seçime sadık kalınan yeni modelde, Oystersteel çelik ve sarı altının kombinlendiği, manüfaktürün 1933 yılından bu yana kullandığı Rolesor versiyonuyla rafineleştirilip, gündelik kullanım için optimum bir hale getiriliyor. Lake siyah kadranında, model ile özdeşleşen belirgin 3,6 ve 9 rakamları ve ibreler, karanlık ortamlarda görüşü kolaylaştırmak adına Chromalight teknolojisi ile tamamlanmakta. Saatin fonksiyonları arasında Explorer ruhuna sadık kalmak ve hassasiyet meselesinin altını çizmek adına “saniye senkronizasyon” mekanizması da bulunuyor. Tasarım, manüfaktür üretimi 70 saatlik bir güç rezervi olan otomatik kurmalı calibre 3230 ile çalışıyor ve 100 metreye kadar su geçirmezliği bulunuyor.