Royal Oak Yenİ Kasasında

  • 177 SHARES

Audemars Piguet Royal Oak perpetual takvimin 41mm’ye yükseltilmiş yepyeni bir versiyonunu sunuyor. Yazı Timothy Barber

Royal Oak sahibi bir arkadaşım var ve kendisi Gerald Genta’nın başyapıtına eklenecek herhangi bir komplikasyon ya da değişikliğin gelmiş geçmiş en saf saat tasarımlarından birini bozacağına ikna olmuş durumda. Arkadaşım kronografı küçümser, ikinci zaman dilimini önemsemez, iskelet versiyonlar söz konusu olduğunda öfkeden kudurur ve “Offshore” kelimesi geçtiğinde ise kelimenin tam anlamıyla ağzından köpükler saçmaya başlar. Fakat arkadaşımın kaldırabileceğini kabul ettiği, hatta aslında çılgınca arzuladığı tek önemli komplikasyon daimi takvimdir. Bir şekilde, sade Royal Oak’a tutkun kişiler için bile, biçimsel tasarım perspektifinden bakıldığında QP versiyonu işe yarar ve özellikle de en yeni modelinde bu çok işe yaramış. Sizlere Audemars Piguet’nin 26574 referansını tanıtmama izin verin.

audemarspiguet3

Royal Oak’un Perpetual Calendar versiyonu, bir açıdan, kendi çapında bir koleksiyoner alt türü haline geldi. İlk olarak 1978’de lanse edilen model, o zamanlar dünyanın en ince otomatik perpetual takvime sahip kol saatiydi ve Quartz Krizi’nin ortasında ciddi saat uzmanlarının bilincinde Royal Oak’un yer etmesine katkıda bulundu. Bu, ilk olarak 1967’de lanse edilen ve bugün bile hala AP saat üretiminin kalıcı bir örneği olan, çığır açan ultra ince 2120 kalibreye eklenen daimi takvim modülüne sahip mekanizma nedeniyle dikkate değer bir özellikti.

Fakat bu, aynı zamanda, Audemars Piguet’nin ve İsviçre’nin en ileri düşünceli tasarımı ile şirketin en eski zamanlarına ait bir özellik olan (AP 1950’lerin ortalarında artık yıl göstergesini sunmaktan sorumluydu), en geleneksel komplikasyonlarından birini bir araya getirdiği için de önemliydi.

audemarspiguet4

Bunun Royal Oak’da işe yaramaması gerekiyordu, ama yaradı. Dört takvim alt kadranının sekizgen bezelin açılarıyla çerçevelenmiş olması, özel bir uyum ve denge yaratıyor. Örneğin saat 12 ve 6 konumundaki fazla büyük alt kadranlar nedeniyle daha az beğenilen Equation of Time versiyonunda olduğu gibi, söz konusu uyum ve denge bozulduğu anda, saat de dengesini kaybediyor. Yeni 26574’ün kasasında, bu gelenekle modernizmin karışımı keyif verici.

Daha önceki Royal Oak perpetual takvimleri ile kıyaslandığında, ki bunların klasik biçimi 25820’dir, bu yeni modelde belirgin değişiklikler var. Büyüklüğü 39 mm’den 41 mm’ye çıkarılmış; bu, benim fanatik arkadaşım dahil bazılarını hoşnut etmeyecek bir gerçek, ama AP koleksiyoncularının birçoğunun bu tür ağır siklet bir saat için bilekteki varlığını biraz daha fazla hissettiren bir boyutu takdir etmeyeceklerinden şüphe duyuyorum. Saatin boyutlarının büyümesi, kadran üzerinde ilave bir gösterge olması için de yer sağlamış: kadranı çevreleyen halka üzerine yerleştirilmiş ve merkezden çıkan ekstra bir ibrenin işaret ettiği yılın haftası göstergesi (bu saat üzerinde saniye göstergesi yok). Diğer büyük Royal Oak modellerinde olduğu gibi, bunda da bir “Grande Tapisserie” kadran var.

audemarspiguet5

Dolayısıyla, Audemars Piguet mevcut kalibresini daha büyük bir saate yerleştirmekten ziyade, yeni tasarımın oranlarına uyacak yeni bir mekanizma yaratmış. Öncülleri gibi Calibre 5134 de, günümüz itibariyle neredeyse yarım yüzyıldır kullanılmakta olan efsanevi ufak motor 2120’ye dayalı modüler bir yapıya sahip. Hem mekanizma hem de (her zaman olduğu gibi) kasanın üzerinde finisaj tamamıyla olağandışı ki biz de AP’den daha azını beklemezdik zaten.

Modelin, beyaz veya muazzam canlı bir tonda mavi kadrana sahip paslanmaz çelik ya da pembe altın versiyonları mevcut. Daha büyük boyutu, hoş ayrıntıları ve muhteşem finisajı ile bu saatin, kalitesini fısıldamaktan ziyade bağırarak gösterdiğine şüphe yok. Arkadaşımın daha eski ve daha sessiz 27820 modellerini aramaya devam edeceğinden şüphe ediyorum. Fakat bu, hiç şüphesiz, şu anda piyasada mevcut en muhteşem perpetual takvim komplikasyonlu saatlerden biri.

Calibre 5134 arka safir cam kapaktan rahatlıkla gözlemlenebiliyor.

Calibre 5134 arka safir cam kapaktan rahatlıkla gözlemlenebiliyor.

Detaylar

Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar

Fiyat: 107.000 İsviçre Frankı pembe altın, 71.100 İsviçre Frankı paslanmaz çelik

Materyal: Pembe altın ve paslanmaz çelik

Kalibre: Perpetual takvim göstergelerine sahip otomatik Calibre 5134

Çap: 41 mm

Kalınlık: 9.5 mm

QP kararı: Eğer daha büyük bir boyutu kabul ederseniz, Royal Oak perpetual takvim geleneği hoş bir şekilde devam ediyor.