DÜNYA REKORUNA EŞLİK ETMEK

  • 34 SHARES

Amerikalı kaşif Victor Vescovo’nun bu yıl denizin 10.928 metre altında kırdığı dalış rekoru aynı zamanda bir saat içinde aynı anlamı taşıyor. Vescovo’ya dalışında eşlik eden Omega Seamaster Planet Ocean Ultra Deep Professional’dan bahsetmekteyiz.

Victor Vescovo, Pasifik Okyanusu’ndaki Mariana Çukuru’nda 10.928 metre derine indiğinde “The Five Deeps Expedition”ın ilk ayağını tamamlamış oldu. 5 okyanusun en derin noktasına dalmayı amaçlayan kaşif Vescovo’ya ilk dalışında ise bileğinde Omega Seamaster Planet Ocean Ultra Deep Professional eşlik etti. Tümüyle bu keşif gezileri için özel olarak tasarlanan model, sadece denizin sınırlarını değil aynı zamanda manüfaktürün de limitlerini zorlamasına sebep oldu. Su altındaki basınca dayanıklı olmanın ön koşulunu kasa kalınlığı ile sabitlemeyen Omega’nın yeni modeli 28 mm’den az bir kalınlığa sahip.

Su geçirmeyi minimize etmek adına masif ve kaynak kullanılmadan üretilen titanyum kasa, denizaltı inşaa prensiplerini teknik anlamda benimseyen bir model. Safir camın kasaya entegrasyonunu sağlamak ve camın  adına kullanılan patenti beklenen yeni Liquidmetal® adlı materyal kullanılan Omega Seamaster Planet Ocean Ultra Deep Professional, kasa arkasında bu keşfe ait bir logoyu da barındırmakta. Modelin referans numarası materyali ve DNV-GL sertifikasyonunun yanı sıra, 15.000 metreye kadar test edildiğine dair ibarenin lazer ile kasa arkasına kazınıyor. Saatte kullanılan poliamid kayış ise markanın uzaydaki deneyimlerinde yola çıkarak seçiliyor. Dalış sonrasında Swiss Federal Institute of Metrology’de 10 günlük testlere tabi tutulan model, Master Chronometer sertifikasyonunu da sahip olmaya hak kazanırken, dalış saatlerini yepyeni standartlar ile tanıştırmakta.