Jaeger-LeCoultre Geophysic Efsanesİ

  • 2 SHARES

Jaeger-LeCoultre Geophysic koleksiyonuna eklediği “ilk” değerindeki yeni parçalarında, koleksiyonun misyonunu korumaya devam ediyor.

1958 senesinde doğan Geophysic:
Jaeger-LeCoultre benzeri görülmemiş bilimsel uğraşlar eşliğinde bir saat tasarlayarak, yüksek saatçilik pratiklerini farklılaştırarak ilk Geophysic modelini tanıttığında seneler 1958’i gösteriyordu. Yeni model, tasarımsal güzelliğinin yanı sıra kasasında barındırdığı anti-manyetik koruması ve sertifikalı kronometresi ile dönemin standartlarının üzerindeydi. Modele özel geliştirilen kalibre 478BWSbr hem hassas hem de oldukça güvenilirdi. 1000 adetle limitli geliştirilen model bir sonraki sene Geomatic ile değiştirilmiş olsa da Geophysic standardları baki kaldı ve model yeni nesillere aktarılmaya devam edildi.

the-age-of-the-geophysic-05

Yaşayan Efsaneler:
Daha sonrasında farklı versiyonları ile tanıtılarak koleksiyonerler tarafından beğeni ile karşılaşan model, 38.5 mm’ye yükselen kasa boyutu ile farklılaşmış olsa da orijinaline sadık kaldı. Şimdi ise JLC’nin klasik modeli yeni versiyonları ile tanıtılıyor. Öncelikli olarak belirtelim yeni modellerde fazla değişikliğe gidilmiyor ancak yapılan küçük farklılıklarla dahi göze çarpan detaylar elde ediliyor.
Yeni koleksiyonun ilk ve en fazla değişikliğe giden modeli, Geophysic Tourbillon Universal Time. Diğer modeller ise paslanmaz çelik bilezik opsiyonları ile sunulan Geophysic True Second ve Geophysic Universal Time modelleri.
Oldukça rafine bir tasarıma sahip Geophysic Universal Time kadranına eklenen tourbillon her ne kadar kadranda görmeye alışmış olduğumuz dünya haritasının saat dört yönünü işgal etmiş olsa da Jaeger-LeCoultre bu özel modeli ile üstün yüksek saatçilik yeterliliğini bir defa daha sergilemiş oluyor. Platin (58 limitli), pembe altın (300 limitli) ve paslanmaz çelik (800 limitli) materyalleri ile tanıtılan model bu sefer 898/1 kalibre ile destekleniyor.

the-age-of-the-geophysic-26
Jaeger-LeCoultre Geophysic Universal Time

the-age-of-the-geophysic-27
Jaeger-LeCoultre Geophysic True Second

Paslanmaz çelik detayı:
Geophysic True Second ve Geophysic Universal Time modellerinin paslanmaz çelik bilezik seçeneği eşliğinde tanıtılışı ise gerçekten iyi düşünülmüş bir detay. Neden mi? Çünkü Jaeger-LeCoultre saat ustaları ısı değişimlerine göre bileğin şişmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak kayışa -5 mm’ye kadar- kolay şekilde esneme sağlayan bir katlanır toka ekliyorlar. Suya direnci ile de tanınan materyale eklenen bu yeni fonksiyon da saatin hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlarken çoğu metal bileziklerin de ötesine geçen teknik yükseltmeler içeriyor.
Yeni Geophysic modelleri için qpmagtr.com’u takip etmeye devam edin.