Pelagos MavİSİ

  • 160 SHARES

Black Bay ve North Flag odak noktasında yer alıyor olabilir. Şimdiyse Tudor’un gizli silahı, mavi kadranıyla sunulan Pelagos. Yazı Chriss Hall

Modern futbolda oldukça iyi bilinen bir görüş vardır: çok çalışan ama ilgi odağı olmayan oyuncu. Küçücük bir övgünün peşinde, ekibin başarısı için en çok ihtiyaç duyulan şeye katkıda bulunan bu oyuncu, çok çalışır. Yıldız oyuncular ve yeni transferler ilgiden paylarını fazla fazla alırlar, ancak bu durum onu ne üzer, ne de yılgınlığa uğratır. Bu yıl Tudor dünyayı heyecanlandıracak bir dizi önemli transfere imza attı, markanın ilk manüfaktür mekanizmasına sahip North Flag’i sundu. Only Watch müzayedesine katılarak adını taşıyan ilk eşsiz parçayı yaptı. Bunlar yetmiyormuş gibi, bir de Heritage Black Bay koleksiyonunu anında popüler hale gelen siyah bezelli bir versiyonla tamamladı. Peki ya Tudor’un çok çalışıp büyük ilgi görmeyen oyuncusu? Serinin tam kalbinde yer alan dayanıklı, güvenilir dalış saati Pelagos? O hiçbir zaman Black Bay kadar parıltılı ve akılda kalıcı olmayacak. Ya da North Flag’in yarattığı yenilik heyecanını vermeyecek. Ama aslına bakacak olursanız, Pelagos’un da bazı yenilikleri var.

Pelagos şimdi North Flag’de bulunan, manüfaktür bir kalibreyle sunuluyor. Çelik kasası titanyuma yükseltildi (çelik kasa arkasıyla). Aynı zamanda eski zamanların ünlü Tudor dalgıçlarıyla, özellikle de Fransız donanmasının milsub’larıyla bağlantısını kuran mat mavi bir kadran ve bezelle geliyor. Fastrider’a yapılan sarı, yeşil ve kırmızı eklemeler kadar parlak değil, ancak onlardan çok daha kalıcı olacağını söyleyebiliriz. Elbette bu isimsiz kahramanların en önemli kartı her zaman sessiz başarılarıdır.

Pelagos’ta yapılan bu değişiklikler de, 500 metrelik suya dayanıklılık (Rolex Submariner’dakinden daha fazla) ve ayarlanabilir bilezik klipsi gibi hali hazırda var olan hiçbir şeyi ortadan kaldırmazken, yeni birçok özellik ekliyor. Mavi luminova şimdi de seramik bezelin içine entegre edilerek bezelin daha kalın ve dolayısıyla daha parlak olmasını sağlıyor. Mekanizma, COSC sertifikalı (“kronometreli” kadran notasyonu siyah Pegalos üzerinde yapılan tek estetik değişiklik). Titanyuma geçiş (beşinci değil ikinci seviye, bu daha az yansıtma özelliği olan, Tudor’un profesyonel ve askeri müşterilerinin tercih ettiği bir malzeme), saati daha güçlü ve hafif hale getirirken, aynı zamanda bezel ayarlama sesini de daha iyi çıkartıyor. Görünüşe göre Tudor döner bezelin daha yüksek sesle tik-tak etmesini istiyor. Geleneksel çeliğin tıknaz cırıltısındansa, kasa kapağının yumuşak tıkırtısına daha yakın bir şekilde…

Tüm bu gelişmeler geçtiğimiz yılın Pelagos’unun fiyatında az da olsa yükselmeye sebep oldu. Dolayısıyla basın toplantılarının ve havalı konuşmaların dışında, her birinci lig yöneticisinin, işini iyi yapıp göz önünde bulunmayan bir oyuncunun çok daha fazla çekici özelliğe sahip olduğunu ve asla şikayet etmediğini bildiğini söylememiz uygun olacaktır. Belirtelim, bu oyuncu orada olmadığında, her şey altüst olur.

pelagos1

Detaylar:

Tudor Pelagos

Fiyat: 4.070 Euro

Materyal: Titanyum ve paslanmaz çelik

Kalibre: Manüfaktür otomatik COSC sertifikalı kalibre MT5612

Çap: 42 mm

Güç rezervi: 70 saat

Suya dayanıklılık: 500 metre

QP Kararı: Tudor, koleksiyonunun “sessiz kahramanı” üzerinde ciddi ölçüde etkileyici bazı güncellemeler yapıyor.