Dalış Saatlerİ Arasında

  • 337 SHARES

Yağ dolumlu mekanizması ise neredeyse mükemmel bir okunaklılık sunan Ressence’dan yeni model – Type 5.

Başarılı modern mekanik saati üreticilerinden Ressence uzun zamandır beklenen modeli Type 5’i bugün tanıttı. Ressence’ın inovatif fikirlerinin ardında Benoit Minties’in imzası var. Minties, ultra şık modeller üretmek için kasanın yağ ile doldurulması ve parçalar arasında neredeyse hiç bir bağlantı yokmuş izlenimi vermenin peşine düşüyor ve sonuçları gerçekten de başarılı.

TYPE5

Yağ dolgulu kasaların mükemmel okunaklılık sağlaması ise onlara iyi birer dalış saati olma statüsü kazandırıyor. Bu noktada da su direnci özelliğinin önemi ön plana çıkıyor. Yeni model Ressence Type 5 su direnci konusunda ne denli başarılı tartışılır ama kendisinin mekanik bir mekanizması bulunuyor. Böylece Type 5 ilk mekanik, yağ dolumlu, su altı keşfine uygun saat oluyor.

Kadran tasarımında deniz kaplumbağalarından esinlenilen Type 5, 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. Kasa çapı 46 mm olan saatin kalınlığı ise yaklaşık 15.5 mm ve malzeme olarak büyük çoğunlukta safir kristal ve titanyum kullanılmış Kasası içerisinde 37.5 ml yağ barındırıyor ve bu yağ özelliğinden dolayı ısı değişiminden kaynaklı gerçekleşebilecek hacimsel değişimleri önleyecek nitelikte.

type53

Ressence saatleri diğer saatlerden ayıran bir diğer özellik ise tepe kolu. Geleneksel tepe kolları aksine kasanın kendisi bu görevi görüyor, elle kurmalı sistemi ile zamanın ayarlanmasını sağlıyor. Tüm bu özellikler anlatılırken ne kadar kolay gibi görünse de aslında çok eşsiz tekniklerin geliştirilmesinden türüyor.

type55

ROCS (Ressence Orbital Conves System) adını alan sistemi iki farklı bölümden oluşuyor. Üstteki parça yani kasanın yağ ile dolu olan kısmı ve onun altında yer alan kuru, mekanizmayı barındıran parça. Bu iki parça RCLS (Resence Compression Lock System) adı verilen küçük magnetlerden oluşan bir sistem sayesinde bir arada duruyor.

type54

Kalibresi Swiss ETA 2824-2 automatic ve 36 saat güç rezervine sahip. Kadranında yer alan 3 ayrı gösterge; saati, dakikayı ve saniyeyi gösteriyor.

2016 senesinde satışa çıkacak olan saatin fiyatı ise 26,350 Euro.