ÇİN TAKVİMİ HESAPLAMLARI

  • 162 SHARES

Arnold& Son Perpetual Moon “Year of the Ox”, Çin takviminin 2021 yılına tekabül eden hayvan figüründen hareketle tasarlanıyor.

Çin takvimi yılları, ayları ve günleri astrolojik olaylara göre hesaplayan bir ay-güneş takvimi. Bu 12 hayvanlı takvim, her yılı bu hayvanlardan birine adamasıyla biliniyor. Aynı zamanda Çin astrolojisini de şekillendiren bu 12 hayvan içinden 2021’i temsil eden hayvan ise bufalo. 2020 yılından sonra Çin ve hayvan referanslı bir cümleyi okumak bile istemiyor olabilirsiniz ama Arnold& Son yeni modeli Perpetual Moon “Year of the Ox” ile bu önyargıları kırıp, tarihçesi antik çağlara dayanan bu geleneği manüfaktürün tarihi zanaatkarlığı ile buluşturmayı seçiyor. Çin sınırları dışında da 2021’den beklentileri yüksek olup aynı zamanda astrolojiye meraklı olan herkesin ilgi alanına girmeyi amaçlıyor. Bu kültür, marka için manüfaktürünün tüm kreatifliğini en ufak detayına kadar hissettirmek adına etkileyici bir hikaye işlevi görüyor.

12 Şubat 2021’de başlayacak olan metal bufalo yılı barışçı olmayı, diyaloğu ve toprak verimliliğini sembolize ediyor. Sadece sekiz adet üretilen ve ay fazı göstergesinin odağında şekillenen model bu konseptleri farklı semboller ile kadrana taşıyor. Gün ışığında altın ve hemitat detayların ön planda olduğu saatte, gece ise Super-LumiNova kaplamalı sedef ay fazı göstergesi ön plana çıkıyor. Kadrandaki motifler ve fon olarak kullanılan hematit taşı sebebi ile üç boyutlu hissiyatı taşıyan modelin kadranında öne çıkan figürlerden bir diğeri ise saat altı yönünde konumlanan ve tümüyle altından tasarlanan minyatür bufalo figürü. Çin vurgusunu artırmak adına bu figür farklı boyutlardaki pembe altın tozuyla oluşturulan pagoda motifleri ile tamamlanıyor. Gece olduğunda bu pagodaların Super-LumiNova ile kaplı pencereleri de ışıldamaya başlıyor, ki bu kadranı bir tablo olarak nitelendirmek için başlı başına yeterli bir detaycılık örneği.

Manüfaktür üretimi elle kurmalı mekanik A&S1512 ile çalışan saatin 90 saatlik bir güç rezervi bulunuyor. Ay fazı göstergesi ise 122 yıl boyunca doğruluğunu koruyor. 42 mm’lik kasada ise materyal olarak kadrandaki figürler ile optimum uyumu gösteren kırmızı altın seçiliyor. Arnold& Son Perpetual Moon “Year of the Ox” siyah timsah derisi bir kayış ile tamamlanıyor.