BRONZO’NUN MODERN PRENSİPLERİ

  • 81 SHARES

Yeni CEO Jean-Marc Pontroué’nin Panerai’nin çağdaş literatürüne kattığı bir yeni pasaj daha… Söz konusu eser ise, Bronzo. Limitsiz üretim konsepti ile sağlanan ulaşılabilirlik ve vintage çehreli bir modele dahi adapte edilen seramik teknolojisiyle, tam adıyla, Panerai Submersible Bronzo modeli, özellikle “PAM” tutkunlarının radarında belirdi. Neden mi? Malumunuz, Bronzo’nun gizli bir “koleksiyoner” anteti var gibiydi… Ama Pontroué’nin stratejisiyle bu konsept de modernize ediliyor.

İlk defa 2010’da üretilen Bronzo, satine bronz kasası ve yeşil kadranıyla, Panerai’nin tarihten pek çok askeri referansa sahip maskulen imajını doruk noktasına taşıyarak, Paneristi’lerin favori nesnelerinden biri haline gelmişti. Markanın 47 mm’lik 1950 kasasının bronz ile birleştiği limitli adetlerde üretilen bu saatler öyle ilgi çekti ki, sonraki yıllarda iki farklı Bronzo daha çıktı karşımıza. Ama köklü değişim, dördüncü nesili bekliyormuş. Zira yeni tanıtılan Panerai Submersible Bronzo gidişatına farklı bir yön veriyor.

Sanıyoruz bu değişimin nedenini, Pontroué ile, QP’nin 24. sayısıyla birlikte dağıtılan koleksiyoner eki için yaptığımız röportajda buluyoruz: “Bugün temel algılarımızdan biri, müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak. Aynı sizin okuyucularınızın okuma sürecini kolaylaştırmanız gibi. Eğer yazdıklarınızı okumak ve anlamak çok zorsa, okuyucularınız başka mecralara gidecektir. Bunu engelleyemezsiniz, bugün karşımızda o kadar çok seçenek var ki alıcının seçim konusunda bir korkusu yok. Ve bulunduğumuz yerde biz birçok feedback alıyoruz. Eğer oyunda kalmak ve güçlü duruşumuzu korumak istiyorsak bu feedback’leri markaya yansıtmak durumundayız. Çünkü bence müşteri hem problematik hem de çözümün kendisi.”

Anlaşılan Panerai, Bronzo’nun modernite çözümünü, dönebilen bezele seramik disk ekleyerek ve limitli üretimi rafa kaldırarak tasarlamış. Hem kadran hem bezelde kahverengi devrine girildiğini de gördüğümüz, 161 gram ağırlığındaki Panerai Submersible Bronzo tüm bu detaylarıyla bize ise 1993’te, Panerai’nin, İtalyan donanmasından saatleriyle ilgili askeri gizliliği kaldırmasını talep ettiği ve sivil kullanım için üretim izni aldığı zamanları hatırlattı. Yeni rejim, yeni kitle… Ama aynı manifesto: Mutlak güvenilirlik.

Mekanizma: Otomatik manüfaktür P.9010 kalibre

Kasa: 47 mm, satine. Tek yönlü kahverengi seramik diske sahip bronz bezel.

Güç rezervi: 72 saat.

Özellikler: Saat, dakika, küçük saniye, tarih, dalış süresi hesaplama.