Bİr Hermès KlaSİĞİ Cape Cod’un Renklİ Dünyası

  • 203 SHARES

1991’den bu yana Hermès’in yüksek saatçilik kodlarını belirleyen Cape Cod, yeni geometrik denklemlerin peşine düşüyor.

Henri d’Origny tasarımlarının artistik gelişimleri her fırsatta Hermès meraklılarını yeniden etkilemeye devam ederken, aradan geçen uzun yıllar yaratılarının da değerini artırıyor. Bundan tam 25 sene önce ilk defa geliştirilmiş olan Cape Cod bu parçaların başında. Bugün 25. senesini kutlayan, bir dikdörtgen formu içerisinde yer alan kare saat kadranı ise geometrik baskınlığını korumayı sürdürüyor.

capedod2016
Hermès Cape Cod 23×23 mm

Cape Cod’un kasası ve kadranı yüksek saatçilik dengelerine farklılaşma katarken, saatin kadranında kullanılan indeks tipografileri ise bu paradoksal kullanımda ayrı bir referans noktası olmaya başlıyor. İlk tanıtıldığında tek tur kayış ile karşımıza çıkan Hermès Cape Cod, 1998 senesinde Martin Margiela’ya özel çift tur kayış ile de tasarlandıktan sonra günümüzde iki opsiyonu da beraberinde getiriyor, hem de en canlı renk tonları eşliğinde. Manüfaktürün modernist yanından oldukça fazlaca beslenen Cape Cod’un renkli kayışlarla zenginleştirilen kasası ise 23×23 mm, 29×29 mm ve 33×33 mm olmak üzere üç farklı boyutla tercih edilebilir.

hermes-cape-cod-29-29
Hermès Cape Cod 29×29 mm

Saatin 2016 versiyonlarından olan 29×29 mm paslanmaz çelik kasalı Cape Cod, barındırdığı 42 pırlanta ve sedefli kadranıyla diğer modellere öncü olurken koleksiyonda saatin pırlantasız ve gümüş opalin kadranlı sadeleştirilmiş versiyonları da yer alıyor.

hermes-cape-cod-33-33
Hermès Cape Cod 33×33 mm

Modelin 33×33 mm’lik daha iri hatlı ve farklı kayış tasarımlı ayrı bir versiyonu da var. Bu versiyon da erkeklere özel olarak tanıtılıyor. 23×23 mm’lik kasasında yer verdiği gümüş opalin kadranı ile en sade ve kibar versiyon olma mertebesine erişen diğer Cape Cod modeli ise renkli Barénia deri kayışlarla sofistike çizgisini durağandan uzak bir hale de sokuyor.
Cover Photo Credit: Joel Von Allmen