Bİleğe Taşınmış Bİr Vintage Cep Saatİ

  • 189 SHARES

Tissot’nun 1936 yılındaki koleksiyonundan ilham alarak yeniden tasarlanan Heritage 1936, cep saatinin bileğe aktarılmış bir formu.

Günümüzde birçok saat markası vintage formları yeni modellerine aktarmaya devam ediyor. Modern tasarımlarla birleşen vintage detaylardan doğan sonuçlar ise gerçekten göz doldurucu oluyor. İşte bunu başaran markalardan birisi de Tissot. Markanın en otantik tasarımlarından biri olan Heritage 1936 modelinin günümüze uyarlanışı da bunun sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

tissotheritage19361

Heritage 1936 adından da anlaşılacağı gibi markanın 1936 senesinde tasarlanmış modeline atıfta bulunuyor. I. Dünya Savaşı ve etkilerinin hakim olmaya devam ettiği dönemde cep saatlerinin kullanılmaya devam etmesi ancak bileğe yerleştirilen bir tasarımın daha da kullanışlı olacağı düşüncesinden gelişen model, kaynak ile eklenen kemerler ve bir kayış aracılığıyla bilek etrafına sarılarak modifiye edildi.

tissot 1936 oldversion

Şimdi ise günümüze aktarıldı. 45 mm’lik paslanmaz çelik kasasıyla oldukça sade bir görünüm yakalayan saat, kahverengi deri kayış ile tamamlandı. Kadranda yer alan indeksler ise saatin vintage detaylarını korumaya yönelik tasarlanmış. Buna ek olarak küçük saniye göstergesine de yer verilmiş.

tissotmechanism

Yeni saatin tasarımsal detaylarının yanı sıra güçlü mekanizmasından da bahsetmek gerekirse, İsviçre yapımı elle kurmalı mekanizma ETA Unitas 6498’e saatin kasasında yer verilerek güçlü bir mekanik yetkinlik yakalanmış (saatin daha küçük, krem kayışlı kadın versiyonunda ise ETA 2895 mekanizmaya yer veriliyor). Bir kapak altına gizlenen mekanizma ise kapak açıldıktan sonra safir kadran arkasından izlenebiliyor.

tissotheritage19362

Yeni saat, markanın etkileyici fiyat-değer politikasına uygun olarak, 2.730 TL’ye (iki referans için de aynı fiyat) satılıyor.