Baselworld 2017: Omega

  • 224 SHARES

Aynı yıl içerisinde doğan tarihi üçlü vintage model uyarlamasının en iyi örneklerini sunuyor.

Speedmaster, Seamaster ve Railmaster; Omega’nın 1957’de tanıttığı üçlü kombine 2017’de 60 yaşına bastı. Baselworld’ün en merakla beklenen parçası yeni Speedmaster’ın nasıl bir yankı uyandıracağıydı, Omega bu anlamda diğer ikilinin hakkını yemedi ve hem Seamaster hem de Railmaster için vintage modellerden esinlenerek 21. yüzyıl teknolojisini kullandı ve karşımıza manüfaktürün trilogy’si çıktı.

Hemen belirtelim: Omega, Seamaster, Speedmaster ve Railmaster’ı tek başına almak isteyen müşteriler için her birinden 3.557 adet üretti. Eğer 60. yılın özel uygulamasını kaçırmak istemiyorsanız sizin gibi düşünenler içinse marka üç modeli de bir arada bulabileceğiniz Trilogy Box’ı düşündü. 557 adetle sınırlı olan sunum meşe kutu içerisinde üç modeli, üçü nato, üçü de deri olmak üzere altı kayışı ve ahşap bir kayış değiştirme ekipmanını sunuyor. Bu sunumda yer alan her model üzerinde ise edisyon numarası işlenmiş şekilde satılıyor.

trilogybox
Omega Trilogy Box

Bu yıl Basel’deki en gözde modelin Speedmaster olması bekleniyordu, bu yüzden ilk önce kendisinden bahsetmek daha iyi olur. Tıpkı diğer iki modelde olduğu gibi Speedmaster da ilk versiyonuna sadık bir şekilde tasarlanmış. Broad Arrow ibresi, takimetre bezeli, 38.6 mm çapa sahip kasası ve elle kurmalı kalibresi 1861 ile Speedmaster’ın retro hissiyatını kolayca hissediyorsunuz. Tropikal kadran ve vintage logolar da tıpkı üçlünün diğer üyeleri gibi Speedmaster’ın da sahip olduğu bileşenler. Railmaster ise orijinal modele oranla iki farklılığa sahip; bunlardan ilki modelin artık gece görüşü için Super-Luminova kullanmaya başlamış olması. Modern bir parça düşünüldüğünde bu gerekliydi, diğer yenilik ise Railmaster’ın da artık anti manyetik bir kalibre tercih etmesi. 55 saatlik güç rezervi bulunan METAS onaylı 8806 15.000 gauss’a kadar dayanıklı. Kalibre 8806’yı kullanan bir başka model de serinin son üyesi Seamaster. Kadrandaki üçgen indeksler, vintage model yazısı, kasa arkasında yer alan denizatı oyması ile Seamaster da 1957’deki orijinal modele sadık bir parça. Omega 60. yıl kutlamalarını ağırbaşlı ve sağlam bir şekilde yapmış. Gereksiz riskler almak yerine üç zaman yolcusu yaratarak ve bu parçaları mantıklı bir şekilde sunarak önümüzdeki birkaç yılın en çok konuşulacak parçalarını yaratmış olabilir.

Görseller: Omega