Baselworld 2017: Bulgari

  • 215 SHARES

Bulgari yeni bir rekorla karşımızda; üretici bu kez dünyanın en ince otomatik kurmalı kalibresini yarattı.

2014’te en ince tourbillon komplikasyonlu model ve mekanizma, 2016’da ise en ince minute repeater Octo serisi altında tanıtılınca Bulgari’nin gelecekte de koleksiyon üzerinden ince işler yapmaya çalışacağını anlamıştık. Marka yeniden yapılanırken en büyük eksiği saat koleksiyonlarındaki dar alandı, kadın modelleri ve birkaç tarihi ikon Bulgari gibi bir markaya yeterli gelmiyordu, neyse ki Octo Bulgari’nin imdadına koştu ve yüksek saatçiliğin son yıllardaki en stil sahibi serilerinden biri doğmuş oldu.

2.23 mm kalınlığındaki mekanizma yeni dünya rekorunun sahibi, Le Sentier’de üretilen BLV138 manüfaktür ve otomatik kurmalı bir kalibre, kendisi 36 mm’lik çapa sahip ve elle kurmalı mekanizma BLV128’in geliştirilmiş hali ve mühendislik harikası mikro-rotora bir teşekkür borçlu. 60 saatlik güç rezervi sunan BLV138, bir önceki rekortmen olan Piaget’nin 1208P’sinden 0.12 mm daha ince. Bu rakamlar küçük olabilir, yalnız prestij açısından büyük öneme sahip.

2.23 mm’lik mekanizma kalınlığı kasa bütününün de 5.15’te sınırlı kalmasını sağlamış. Katmanlı ve daha şimdiden klasikleşen Octo çizgisi bu model özelinde kumlu görünüme sahip titanyum kasayla sunulmuş, çap 40 mm ki bu durum maskülen modelin etkisini bir kat daha artırmış. Kadran üzerindeki küçük saniye göstergesi, kılıç formundaki ibreler ve 12 ile 6’daki Arabik font tercihi kendi içinde uyuma sahip, ancak modeli bütünleyen elementleri kayış ve bilezikler olarak belirlememiz gerekir. Octo Finissimo Automatic titanyum bilezik ya da deri kayışla tercih edilebiliyor ki seçiminize göre model çok farklı bir kimlik yaratıyor.