AY’IN KLASİK YÜZÜ

  • 181 SHARES

Breguet’nin Classique 7787 modeli, 1700’ler ile akıllı saat hevesinden ultra-teknoloji meraklısı olduğu anlaşılabilecek 2017’yi bir güzel harmanlıyor.

İnsanoğlu yukarıda neler döndüğünü hep merak etti; bulutlarda gördüğümüz imgelerin beynimizdeki rastlantısal sanrılardan dolayı olup olmadığını tartışmak bugün bazılarına primitif gelse de kabul edelim, gökyüzü mitlerine ilgi duyduk hep. Ve bu ilgi bilim insanlarına denk geldiğinde de tarih astronomik icatlarına kavuşmuş oldu. Bunun ilk örneklerinden biri, Antik Yunan’da milattan önce 205’te yapılan Ay’ın ve o zamanlar bilinen diğer gezegenlerin pozisyonunu gösteren Antikythera mekanizmasıdır. Bin yılı aşkın bir süre boyunca o komplike mekanizmayla yarışacak başka bir sistem geliştirilemedi; ta ki astronomik saatlerin buluşuna dek. Bu saatler gezegenlerin yörüngesini, Ay’ın fazlarını, zamanı ve yılın hangi ayında olunduğunu gösteriyordu. Rönesans sırasında -ki koleksiyoner ekimizde bu dönemle hayli içli dışlı olacaksınız- Güneş’in de Dünya’nın etrafında döndüğü bu mekanizmalar, bilim insanlarının evrenin merkezinin Dünya olmadığını keşfetmesiyle gözden düştü; böylece yalnızca katedrallere ve anıtlara mahsus kaldılar. Ama bu saatlerin Ay’ın fazlarını gösteriş biçimi saatçilikte baki kaldı. Sarkaçlı saatlerden cep saatlerine oradan da kol saatlerine kadar, Ay fazı göstergesi kadranda herkes için bilindik bir simaya dönüştü.
Saatin dakikliğine duyulan ihtiyacın artmasına ve böylece süslemelerin azalmasına rağmen, aslında modern çağda pek de fonksiyonel olmayan Ay fazı komplikasyonu mistik bir biçimde prestijini korudu. Üstelik tasarımı da yıllar boyunca pek değişmedi. 17. yüzyıldaki kırmızı yanaklı Ay dede sadece 18. ve 19. yüzyılda biraz daha ciddileşti. 20. yüzyılda ise Art Deco, sanrılarımızdan sıkılıp saatlerimizde Ay’ın tıknaz ve sevimli yüzünü tamamen silmemize ve yerine daha realist gümüşi bir disk koymamıza sebep oldu. Öte yandan Ay fazı komplikasyonuna bazı geleneksel modellerinde halen romantik bakmayı tercih eden birkaç marka da var. Breguet de bunlardan biri. Bu yıl tanıttığı, 1794’te ürettiği bir cep saatinden yola çıkarak tasarladığı Classique 7787’deki Ay fazı göstergesi, bizi Ay’ın 18. yüzyıldaki çehresiyle tanıştırıyor. Ve bu zaman yolculuğu Ay fazı göstergesiyle sınırlı değil; kadranın tasarımı da bizi 1700’lerin sonundaki saatlere götürüyor. Komplike ama bir o kadar da yalın saatlere…
Küçük farklılıklara karşın, Classique 7787’nin tasarım mantığı mevzubahis cep saatiyle aynı. Boş zeminin akıllıca kullanımı ve tüm fonksiyon simgelerinin yarattığı asimetri, aynı şekilde kadranın açıklığını bozmadan, saate dinamik bir görüntü katıyor. Grand feu mine işlemeli beyaz kadranın Arabik rakamlarla yakaladığı kontrast saati daha da nostaljik yapıyor. Burada tasarımı konuşuyorken sözünü ettiğimiz küçük farklılıkları da atlamayalım: Ay fazı göstergesi cep saatindeki gibi 2 değil, 12 yönünde; saniye, alt kadran yerine bu kez ibre halinde; güç rezervi göstergesi de artık sol üstte değil, sağ altta.
Fakat saatin mekanizması cep saatininkine göre epey ileride. 3.02 mm inceliğindeki otomatik kurmalı manüfaktür kalibre 591 DRL’nin 217 parçasının her biri yüksek teknoloji ürünü. Örneğin, eşapmanı ve denge yayı silikondan yapılıyor. Kalibrenin benimsediği geleneksellik ise balans çarkının siyahla parlatılmış çelik tepesi veya aynı derecede özenle finisajı yapılmış denge yayı vidası gibi ayrıntılarda gözüküyor.
Classique 7787’nin ilk örneği 2011’de beyaz ve kırmızı altın olarak tanıtılmıştı. Ama 2011’de lanse edilen beyaz altın model guilloché kadranlıydı. Yani bu da yeni 7787’yi serinin ilk ‘beyaz altın kasa-grand feu kadran’ kombinasyonu yapıyor. Ayrıca 2011’de 36 ve 39 mm olarak iki kasa çapı seçeneğiyle sunulmuştu, şimdiyse kasa çapı 39 mm. Ki bizce, geçmişteki spesifik bir modelden referans alan bir saat tek kasa çapı alternatifiyle sunulunca, markanın daha özgüvenli bir adım attığı hissediliyor. Ve geçmişteki o sarı altın cep saati bir de beyaz altınla sunularak iyice modernize edilince de, ortaya 2200’lerde (umarız) referans alınacak yalın bir saat çıkıyor. Ama tabii tahminimizin olasılığı düşük de olabilir, nitekim sayısı hızlı artan akıllı saat sevenlere bu dediklerimiz pek anlam ifade etmeyecektir…