Audemars Piguet’nİn Yenİ Royal Oak Formları

  • 255 SHARES

40. yaşını kutlayan ladies’ Royal Oak tasarımı, Floransalı zanaatkar Carolina Bucci’nin ustalığı ile eşsizleşiyor.

Audemars Piguet, Gerald Genta tasarımı Royal Oak’u yüksek saatçilik dünyasına sokarak yeni bir evreye adım attığında seneler 1972’yi gösteriyordu. İkonlaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen model, günümüzde de hem vintage versiyonları hem de farklı tasarımları ile hala en dikkat çeken modellerden biri. Ancak bu geçmiş içerisinde az bilinen bir detay daha var: O da; Jacqueline Dimier tarafından ilk Royal Oak kadın modelleri geliştirildiğinde senelerin 1976’yı gösteriyor olduğu. Şimdi ise Audemars Piguet piyasaya sürülüşünün 40. Yılında, Floransalı mücevherci Carolina Bucci ile işbirliğine gidiyor ve dört yeni kadın modeli ile arzu nesnesi kalıbının içini dolduran yeni modellere imza atıyor.

ap_lede2

Yeni frosted gold’lar pembe ve beyaz altın seçenekleri ile sunuluyor ve kasa çapı boyutları 33 mm ve 37 mm olarak değişiyor. Yeni saat prensipte aynı tasarım ögelerini korumaya devam ediyor. Buna uygun olarak da kadranda Audemars Piguet’nin klasik gümüş tonlu tapisserie’si kullanılmış.

ap2

Royal Oak’un 33 mm’lik kasa çapına sahip olan versiyonunda quartz kalibre 2713 tercih ediliyor. Her ne kadar bu modelde quartz mekanizmaya yer verilmesi bir nebze hayal kırıklığı yaratsa da 37 mm’lik versiyonda kalibre 3120 kullanılıyor.

ap

Frosted Gold ve Carolina Bucci
Peki frosted gold nedir sorusunun cevabını hemen verelim. Frosted gold özellikle Floransalı zanaatkarlar tarafından kullanılan eski bir teknik. Altının mükerrer olarak dövülmesi sonucu ortaya çıkan bu özellik (doku) parlayan yüzeyi ile materyale farklı bir özellik katıyor. Carolina Bucci (Floransalı mücevherci) ise bu tekniği ürünlerinde kullanan zanaatkarların başında yer alıyor.
Yeni Royal Oak modellerinde de hem şeklin aynı kaldığı hem de bu özel tekniğin kullanıldığı düşünülecek olursa yeni modellerin gerçekten özen gerektiren işlemlerden geçtiklerini belirtmek yanlış olmayacaktır.
Manüfakürün bu özel modelini, kadın bir mücevher tasarımcısı olan Carolina Bucci ile gerçekleştirmesi ise Jacqueline Dimier adına duyulan saygının bir uzantısı.