AUDEMARS PIGUET’NIN CODE 11.59 AÇILIMI

  • 31 SHARES

Audemars Piguet, 2019 yılına beklenmedik bir hamle ile girdi. Eşine az rastlanır toplam 13 üyeyi barındıran CODE 11.59 by Audemars Piguet koleksiyonunu Beran Toksöz Le Brassus’ta inceledi.

Tam adıyla, “Code 11.59 by Audemars Piguet.” İlk başta kulağa alışılmışın dışında geliyor. Ama sanırım bu da mors alfabesine benzetebileceğim kurgunun bir parçası. Dört radikal kelimenin ilk harflerinin birleşimiyle oluşturulan sözcük, François Bennahmias’ın açıklamasıyla şöyle deşifre ediliyor: “Challange” koleksiyondaki birçok yenilik ve zorlu üretim süreçlerine meydan okumaya; “Own” mirasa ve genlere sadık kalarak devam edebilmeye ve yıllar içinde gelişen tasarım kodlarıyla başarılı bir melezin ortaya çıkışına; “Dare” tanıtıldıktan bir ay sonra butiklerde tam teçhizatlı olarak gösterilebilecek kadar güçlü olmaya; ve “Evolve” geçmişe bağlı kalıp bir yandan evrim geçirebilme yeteneğine sahip olmaya referans veriyor. Altı farklı model, toplamda 13 varyant… Ve şimdi siz de Code 11.59 ile tanıştınız. (Yazımın devamında ben bu koleksiyona kısaca Code diyeceğim, keza bence koleksiyonerler arasındaki ismi de kesinlikle bu olacak.)

Code, ilk bakışta klasik bir yuvarlak kasalı saat gibi gözüküyor, fakat arka planda beş yıllık bir Ar-Ge var. Ve bu emek sürecinde kesinlikle hiçbir şeyin atlanılmadığı aşikar. Örneğin, butiklere gönderilecek tanıtım dosyalarının bile, tüm ayrıntıları öğrenmek isteyenlere ve vakti olmayıp short-cut’ı tercih edeceklere ayrı ayrı hazırlanmış iki versiyonu olacak.

Yeni geliştirilen üç kalibreye de ev sahipliği yapan Code, manüfaktürün tamamen entegre çalışarak mekanizma düzeyinde de hızlı üretim yapabildiğine işaret ediyor. Dakika, saat, saniye fonksiyonlu manüfaktür kalibre 4302 (üç ibreli) modelin toplam dört versiyonu bulunuyor. Yıllardan beri beklenen flyback komplikasyonlu manüfaktür entegre kronograflı 4401 kalibreli modelin de aynı şekilde, dört versiyonu mevcut. 5134 kalibreye sahip daimi takvim komplikasyonlu modelin ise tek versiyonu; ve yine tamamen yeni geliştirilmiş manüfaktür 2950 kalibreli flying tourbillon modelinin de iki versiyonu satışa çıkacak. Ama bitmedi. Daha üst segmentte, bir adet iskelet kadranlı tourbillon ve piramitin en üst kısmında da RD Supersonnerie Concept modelinin ilk etkileşimi olan Minute Repeater Supersonnerie modeli konuşlanıyor.

Çoğu yüksek saatçilik markası yeni bir model tanıttığında, öncelikle az varyasyon çalışarak, özellikle piyasanın nabzını tutmaya odaklanır. Fakat Audemars Piguet geçmişteki başarılı ve agresif hamlelerinin verdiği cesaret ile bu yargıyı ortadan kaldırarak, “full” bir koleksiyon ortaya çıkarıyor. Markanın klasik ama inovatif olan yüzünü çok farklı bir biçimde aktaran Code, dijital çağın alametifarikası ve üstün marketing stratejisinin kombinasyonu ile, AP’nin amiral gemisi Royal Oak’un aldığı yolu çok kısa sürede katedeceğe benziyor. Ben ise bu sürede Code’u yalnızca kodlarıyla değil, manüfaktür ziyaretinde yaşadıklarımla da hatırlayacağım. Le Brassus yerleşkesinde François Bennahmias’ın keyifli sohbetine yeni Code’un heyecanı da katılınca, CEO’nun her zamanki halinden daha da enerjik oluşu jurnalime dahil. Zira bu sayede, ekip arkadaşlarımdan birinin, Shaquille O’Neal’ın 58 numara ayakkabılarını denediğini ve Kimmeryalı Conan’ın filmde kullandığı kılıcı gördüm!

Beran Toksöz’ün manüfaktür gezisi ve koleksiyona dair ekstra bilgiler verdiği yazısı QP No:24’de yayınlanacak.