Zamanın Yenİ Geometrİsİ

  • 173 SHARES

Ocak ayında gerçekleşecek SIHH 2016 öncesi tanıtımı yapılan ilk saatlerden biri, Audemars Piguet’nin neredeyse old-school sayılabilecek modeli Royal Oak Perpetuel Calender’ın klasik sarı altın yeni versiyonu.

Ocak ayında gerçekleşecek SIHH 2016 öncesi tanıtımı yapılan ilk saatlerden biri, Audemars Piguet’nin neredeyse old-school sayılabilecek modeli Royal Oak Perpetuel Calender’ın klasik sarı altın yeni versiyonu.
Yeni modelde yüksek saatçilik meraklıları arasında artık eski ihtişamına sahip olmayan sarı altın kullanılmış. Bu da Audemars Piguet’nin, “kuralları yıkmak için öncelikle onlara hakim olmalısınız” mottosunu akıllara getiriyor.

ROYAL OAK QP YELLOW GOLD_5_Original
Güzellik, enerji ve ışığın evrensel amblemi Audemars Piguet, zenginliği ve gücü yansıtmaya devam ediyor.
Royal Oak Perpetual Calender’in çelik ve pembe altından yapılma önceki modelleri gibi bu saatin de klasik Royal Oak koleksiyonu stili 41 milimetrelik oktagonal kasası bulunuyor. Arka kasa kadranı çizilmez safirden. Sağlam kasasının ise 20 metreye kadar su geçirmezlik özelliği bulunuyor.
“Au courant” mavi kadranı, koleksiyonda aşina olduğumuz, üç boyutlu karelerden oluşan “Grande Tapisserie” desenini taşıyor.
Saat 9 yönünde gün göstergeci, saat 12 yönünde ay ve yıl göstergeci ve saat 3 yönünde tarih göstergeci yer alıyor. Ek olarak saat 6 yönünde yer alan ay fazı 1 ve 52 arası numaralandırılmış olarak gösteriliyor. Dakika ve saat göstericiler de kasa gibi sarı altından ve parlak kaplamaları ile daha belirgin hale getirilmiş.

ROYAL OAK QP YELLOW GOLD_2_Original1

ROYAL OAK QP YELLOW GOLD_3_Original2

ROYAL OAK QP YELLOW GOLD_4_Original
Audemars Piguet Sarı Altın Royal Oak Perpetual Calendar’ın kasasında sahneye ilk kez bu sene başı çıkan diğer aile fertleri gibi otomatik kurmalı Calibre 5134 bulunuyor. Öncülleri gibi Calibre 5134 de, günümüz itibariyle nerdeyse yarım yüzyıldır kullanılmakta olan efsanevi ufak motor 2120’ye dayalı modüler bir yapıya sahip. Calibre 5134, 38 kıymetli taşla beraber 374 parçadan oluşuyor. Kalibrenin çapı 29 mm ve kalınlığı 4.31 mm. Balans frekansı 19,800 vph (2.75 Hz) ve 40 saatlik güç rezervine sahip.
Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar’ın sarı altın versiyonu (Ref. 26574BA.00.01) 18 karat sarı altın bileziği ve AP kenetleyicisi ile ultra lüks kutusunda geliyor.