APOLLO 11’E BİR YIL KALA

  • 125 SHARES

2008’de üzerinden 40 yıl geçmişken, Guardian gazetesi, Ay’ın çevresine ilk kez gezinebilen uydu programı Apollo 8’in yıl dönümünü “her şeyi değiştiren görev” manşetiyle kutlamıştı. Bu ibare şimdi, misyondan 50 sene sonra, Omega’nın Speedmaster tarihçesi için geçerli.

Zira Baselworld’de tanıtılan yeni Apollo 8 modeli, iskeletleştirilmiş ilk Speedmaster kadranıyla Omega’nın bu ailede yeni bir sayfa açtığını gösteriyor. Söz konusu saat, Dark Side of the Moon koleksiyonuna ait, başka bir deyişle, Omega’nın 2013’te seramik kasalı Speedmaster yapmasıyla beraber başlattığı seriye (Küçük bir de hatırlatma yapalım: Dark Side of the Moon ismi, Ay’ın karanlık yüzünü görebilen ilk insanlara, Apollo 8 astronotlarına atıfta bulunuyor). Haliyle de 44.25 mm çapındaki kasası yine siyah seramik; spesifik olarak önceki Dark Side modellerinde kullanılan zirkonyum oksit seramik. Farkı ise Ay’ın dokusunu anımsatan balans anahtarlarıyla, iskelet kadranından gözükebilen mekanizmasında gizli. Çünkü kalibre 1861, Dark Side serisinin ilk elle kurmalı modeli. Selam ettiği gezegen gibi iki yüzlü olacak şekilde kurgulanan saat tasarımının ön tarafında, Ay’ın Dünya’dan görünüşüne göre üretilen balans anahtarları arz-ı endam ediyor. Arkası ise Apollo 8 astronotu Jim Lovell’ın karaya görev esnasında söylediği “diğer tarafta görüşürüz” sözlerinin işlemesiyle ve kalibre görüntüsüyle Ay’ın görmediğimiz tarafında göndermede bulunuyor.

İlk kez Ay’ın sahne arkasına geçmiş ve 34 dakika geçirebilmiş Apollo 8’i koleksiyonunda sonsuzlaştırmak isteyenlere ayrıca duyurulur: Bu özel Speedmaster edisyonu limitli üretilmemiştir.