A. Lange & Söhne’nİn Yenİ Ses Sİstemİ

  • 9 SHARES

Yeni Zeitwerk, 15 dakikalık periyodu bir kenara bırakarak honey gold kasasında 10’luk sisteme dönüş yapıyor.

Honey gold’u hatırlarsınız; A. Lange & Söhne’nin limitli modellerinde kullandığı, sarı ve pembe altın arasındaki yumuşak rengiyle Alman üreticinin kült olma yolunda ilerleyen altın kasa materyali. Şimdilerde kendisi Zeitwerk Decimal Strike modeliyle SIHH 2017’de bir kez daha boy gösteriyor. Aslında sadece honey gold bile tek başına bir modeli eşsiz kılmaya yeter, ancak söz konusu A. Lange & Söhne’nin Zeitwerk’ü olunca bu eşsiz altın bile ikinci plana itilebiliyor.
Zeitwerk koleksiyonu manüfaktürün sesler yaratmak için kullandığı bir seri, ayrıca kendisi kadran tasarımıyla da yüksek saatçiliğin pek karşılaşmadığı bir yapıda, bir bakıma dijital bir saat gibi görünüyor, fakat mekanik bir yanı olduğunu da ilk bakışta hissettiriyor. Zeitwerk Decimal Strike, 9 pozisyonundaki saat ve 3 konumundaki dakika göstergeleriyle sağlam bir kimliğe sahip, ancak model bunlarla yetinebilecek bir parça değil. Daha önceki Zeitwerk’lerde minute repeater’ı ve strike modelini görmüştük. Bildiğiniz üzere minute repeater’da saat kasa üzerindeki sürgünün çekilmesiyle çan ve çekiçleri aktive ederek zamanı ses yardımıyla belirtiyordu. Strike parçasında ise sistem her saat başında bir çekicin alçak tondan çana vurmasını ve her 15 dakikada ise diğer çekicin yüksek tondan diğer çana vurmasını sağlıyordu. Ancak 2017 modelinde bu durum değişti, modelin isminden de anlaşılacağı üzere (decimal/ondalık) artık 15 dakika yerine her 10 dakikada bir yüksek tondan çınlama gerçekleşiyor ve her saat başında yine sistem sesle zamanı belirtiyor. Bu anlamda Zeitwerk Decimal Strike minute repeater’a yakın bir model, tek eksiği bir sürgü, bu yüzden de istenildiği zaman çanları harekete geçiremiyor.

lange 3

Model elle kurmalı manüfaktür kalibre L043.7’yle donatılmış, mekanizmaya dair dikkat çeken nokta saatin sadece 36 saatlik güç rezervine sahip olması. Ancak bu kabul edilebilir bir durum, çünkü model sürekli bir ses üretme döngüsüne sahip ve ister inanın ister inanmayın bu gerçekten fazlaca enerji tüketimi demek. Saat 12 pozisyonunda bir güç rezervi göstergesi ve saat 6 konumunda da bir küçük saniye alt kadranıyla post apokaliptik bir geleceğin ürünüymüş gibi duran Zeitwerk Decimal Strike Almanların farklı duruşunu yansıtmayı biliyor.