3, 2, 1.

  • 62 SHARES

Başlıktaki geri sayım, Ay’a yolculuk için değil, Omega’nın yeni tasarımı ve geçmişten ilhamla yeniden hayata geçirdiği kalibresi için.

Omega’nın geçtiğimiz sene insanoğlunun Ay’a inişinin ve Omega Speedmaster’ın bu tarihi ana tanıklık edişinin 50’nci yılını kutlamasının ardından, uzay yolculuğuna çıkan tasarımlarda yer alan Calibre 321, yeni sürümüyle anılıyor.

Omega, Calibre 321’in yeni nesil tasarımını, Speedmaster Moonwatch 321 Stainless Steel ile bir araya getirdi ve uzay tarihi, Ay’a yolculuk ve yüksek saatçilik arasındaki bağı bir kez daha güçlendirdi. 39,70 mm’lik kasa çapına sahip olan tasarım, adından mütevellit, paslanmaz çelikten üretildi. Tasarımın ilham kaynağı ise, 1965’te ABD’nin ilk uzay yürüyüşü sırasında astronotlar tarafından takılan başka bir Speedmaster modelinden geldi. Bu yüzden aşina olduğumuz Moonwatch saat ve dakika ibreleri kadranda yer alırken, dikkat çeken detaylardan biri seramik bezel oldu.

Tasarımdaki detaylar bir kenara, saatin bugünkü haline ulaşması, iki yıl süren bir araştırma ile mümkün oldu. Calibre 321’in yeni sürümünü elde etmek için, 1972 yılında gerçekleşen Apollo 17 görevinde Eugene Cernan tarafından takılan Speedmaster’ın içini görebilmek için dijital tarama yöntemleri uygulandı.