1970’LERE AİT BİR PROTOTİPİN BUGÜNÜ

  • 398 SHARES

1970 yılında prototip olarak üretilen bir saat modeli, 2020 yılının tasarım kaidelerine adapte olabilir mi? Zenith, The Chronomaster Revival Shadow modeli ile bu soruya olumlu bir cevap veriyor.

Zenith için 1970 yılı, El Primero isimli kalibresini dünyaya tanıttığı sene olduğu için unutulmaz bir statüde. 50 yıl sonra ise, marka bu tarihle ile ilişkili bir prototipin üretimine karar verdiğinde, arşivleri karıştırmamak imkansız hale geliyor. Manüfaktürün 70 yılında üretip satışa sunmadığı siyah çelik kasalı, elle kurmalı kronograf model, 2019 yılında marka, tam da El Primero’nun 50. yaşını kutlama hazırlıklarındayken, arşivleri karıştıran çalışanların karşısına çıkıyor. Prototipin üretilmesi için 50 yıl gizli kalması gerektiğinden hareketle isimlendirilen The Chronomaster Revival Shadow, Zenith’in çağdaş filtresinden geçerek günümüze uyarlanan bir model.

Tasarımın 2020 edisyonu için materyal olarak paslanmaz çeliktense, mikroblast mat titanyum seçilirken, kasa boyutu El Primero kalibreye ev sahipliği yapan ilk saat A384’deki gibi 37 mm olarak belirleniyor. El Primero 4061 Automatic ile çalışan modelin, minimum 50 saatlik bir güç rezervi bulunuyor. Kronograf fonksiyonunu yanı sıra, kadranında takimetre skalasına da yer veren The Chronomaster Revival Shadow’un ayrıca yaklaşık 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliği de bulunmakta.