1960’lardan Kalan Tasarımsal Kalıtım

  • 158 SHARES

Longines’in yeni Heritage’ı, 1960’lardaki tasarımsal kalıtımını 2016’ya aktarıyor.

Longines için 2016, sahip olduğu tarihi değerleri tekrar hatırlama yılı oldu. Heritage ailesine katılan iki yeni model ve 1960’lardan esinlenen bir model daha… Markanın yakın geçmişi askeri odaklı olduğu için, referans alınan geçmiş modeller ordu ortaklıklarıyla doğan ya da profesyonel amaçlı kullanılan saatlerdi. Dolayısıyla bu modellerin bazı ortak kimlikleri vardı. Kolay okunurluk, konforlu kullanımı benimseyen tasarım önceliği ve yine dizayna bağlı olarak gelen retro atmosfer. Ancak bu yıl tanıtılan iki Heritage modeli bu genel geçer kuralların biraz dışına çıktı, sınırları daha zarif bir paralele çekti. Bu durum da üreticinin, Heritage koleksiyonu dışındaki serilerinde yer alan elegan karaktere daha yakın modellerin aileye katılmasına yardım etti. Daha önce yedinci sayımızda bahsettiğimiz Heritage 1918 yüksek saatçiliğin ilk dönemlerinden gelen, hatta kasayı kayışa bağlayan kulakların özgünlüğüyle cep saatlerini anımsatan bir çizgideydi. Şimdi bahsedeceğimiz Heritage 1969 ise yüksek saatçilikte yer alan saatlerin geçirdiği en son tasarım devriminin ilk örneklerinden biri, hatta 2016’ya uyarlanmış bir versiyonu.

longines-heritage-1960-1
Saatin eski versiyonu

1960’lar ve 1970’lerin ortasına kadar Amerika Kıtası’ndan dünyaya yayılan tasarım anlayışı sonrası sektörler renk ve şekil trendlerine uyum sağlamak için kendilerini yeniledi. Soft renkler, geometrik dizaynlar ve zıtlıklar birbirini takip etti, sonunda da bugünlerde dahi özlenen bir akımın ilk temsilcileri oldu. Longines’in 1969’da tanıttığı ve bugünkü Heritage 1969’a ilham veren modeli de bu geometrik dizayn anlayışına ve zıt renk kullanımlarına önem vermişti. Dörtgen ve sarı altın kasasıyla kontrast yaratan siyah kayışıyla gerekliliklerini yerine getiren model aşırılıklar barındırmayan ve optimumu yakalamayı başaran bir parçaydı. Hal böyle olunca da küçük revizyonlarla 2016’ya uyarlanması pek şaşırtıcı olmazdı. Longines de beklenen bu hamleyi yaptı ve Heritage 1969 doğdu. 36 x 36 ölçülerindeki paslanmaz çelik kasa yansıma yapmayan kaplaması sayesine 1960’ların soft duruşunu taşımayı biliyor. Longines, referans modeldeki sarı altının yerini (sarı altın günümüz için fazla retro kalacağı için) yine aynı dönemden alınan başka bir tasarım elementiyle dolduruluyor ve çağdaş bir etki yaratıyor. Kadran, güneş ışığı etkisi veren kaplamayla kasa renginden bir ton farkla ayrılıyor, ibreler ve indeksler pembe altın yardımıyla ön plana çıkıyor ve küçük renk ve ton geçişleriyle saatin bütünü tamamlanıyor. Timsah derisi siyah kayış beyaz örgüleri olmasa belki daha zarif durabilirdi, fakat Longines’in bu hamlesi sportif duruş sergileme amacını benimsediğini de anlatıyor olabilir.
ETA kalibre A31.L01 üzerine geliştirilen otomatik mekanizma L888.2 bu yıl içerisinde tanıtılan Railroad modelinde de tercih edilmişti ve genel olarak beğenilmişti. 64 saatlik güç rezervine sahip olması zaten kalibreyi başlı başına etkin kılıyordu, bunun yanında hassasiyeti de yeterli olan L888.2 bundan sonra başka Longines üyelerinde de karşımıza çıkabilir. Markanın Saint Imier’de konumlanan müzesindeki onlarca değerli modelden biri olan, 1969’da üretilen Longines kol saati şimdi 2016’nın ve önümüzdeki birkaç yılın daha en çok tercih edilecek olan modellerinden birine ilham verdi. Longines’in 1832’den bu yana biriktirdikleri yüksek saatçilikte daha çok kapı açacağa benziyor.

longines-heritage-2016

Detaylar
Longines Heritage 1969

Fiyat: 5.600 TL
Materyal: Paslanmaz çelik
Mekanizma: Otomatik kurmalı kalibre L888.2
Kasa boyutu: 36 x 36 mm
Güç rezervi: 64 saat
QP kararı: Leritage 1969 retro bir modelin tasarım anlamında nasıl bir altyapıya sahip olması gerektiğini gösteriyor.