Breitling 1915’İ Modernİze Edİyor

  • 2 SHARES

Breitling, ilk bağımsız düğmeli kronograf saatini, bir vintage kahramanı olarak 100. yıldönümüne ithafen günümüze uyarlıyor.

20. yüzyıl başlarında kronograf saatlerin en fazla kullanıldığı dönemlerde, ölçüm düğmeleri tepe noktası üzerinde bulunuyordu. Breitling 1915 yılında inovatif bir hareketle kronograf düğmesini tepe noktasından ayırarak, saat kasasının 2 yönüne yerleştirdi. Bu işlem sayesinde tek tuşlu kronograf saatler çok daha efektif bir kullanıma sahip oldu. Breitling üretmiş olduğu ilk bağımsız düğmeli kronograf saatin anısına bu yıl vintage görünümlü, yeniden dizayn edilmiş Transocean Chronograph 1915 modelini tanıttı. Saate ilk bakıldığında, milanese stilindeki örme paslanmaz çelik kayışı, geleneksel tarihi Breitling marka logosu, merkür gümüşü rengi, kadranı ve yine eskitilmiş görünümlü luminova arabik rakamları ile adeta 1900’lerden günümüze uyarlanmış bir başyapıt.

Kronograf fonksiyonunu incelemeye başladığınızda, saat bileğinizdeyken ölçüm yapılabilme işlemini kolaylaştırmak için kronograf düğmesinin şeklinin yeniden tasarlandığını fark ediyorsunuz. Üst kısmı daha geniş; bu düğme sayesinde işaret parmağıyla fazla güç harcamadan 30 dakikalık kronometreyi aktive etmek daha kolay. Ölçüm başlatma, durdurma ve sıfırlama işlemleri tek düğme üzerinden kontrol ediliyor. 30 dakikalık kronometre sınırlı bir ölçüm imkanı sunsa da, işleyişi ve saniye akışı çok senkronize. Başlatıldığı anda ibre kesinlikle titreme yapmıyor. 43 mm’lik paslanmaz çelik kasalı saat, tamamen Breitling fabrikasında geliştirilen ve üretilen B14 kalibresine sahip. Bu kalibre, ayrıca patentli çift kolon çarkı bulunduruyor; çarklar saatin safir camlı arka kapağından tüm mükemmel işleyişi ile gözler önüne seriliyor. (Kolon çarkı geleneksel kronograf kalibrelerde ölçüm sırasında kalibreye verilebilecek zararı absorbe etmek için kullanılan ve kalibrede rahatlıkla gözüken ufak dişli çarktır. Kronograf düğmelerine basıldığında dönen bu çark saat kalibresindeki tüm kronograf ile ilgili sistemin koordineli ve güvenli çalışmasını sağlar.)

Elle kurmalı manüfaktür kalibre 70 saatlik güç rezervine sahip. Saatte kronograf özelliğinin yanı sıra saat 6 yönünde tarih göstergesi de bulunuyor. Eskinin izlerini modern bir görünüşle sunan model, ilk çıkış yılı 1915`e itafen 1915 adet üretimle sınırlı. Saatin arka kapağında (100e anniversaire 1915-2015) işlemesi var.

Hem örme bilezik hem de saat kasası cilalı paslanmaz çelikten oluştuğu için bileğe takıldığında çok dikkat çekici bir hal alan Transocean Chronograph 1915, vintage görünümlü modern saatler kategorisinde başarıyla sükse yapacağa benziyor.

Breitling Transocean Chronograph 1915

breitling2
Fiyat:
9.750 İsviçre frankı

Materyal: Çelik

Kalibre: Elle kurmalı manüfaktür B14

Kasa çapı: 43 mm                                 

Güç rezervi: 70 saat Sınırlı üretim: 1915 adet

QP kararı: Saat kayış  ve kasa kombinasyonu  eski dönemi çok başarılı yansıtmış.