KADRAN TRANSFERİ

  • 149 SHARES

A. Lange Söhne’nin “1815 Tourbillon” modelinde stop-seconds mekanizması ile sıfırlama butonunu birleştirdiği haberi dört yıl öncesine dayanıyor. Bugünkü konumuz ise modelin kadranının metalden beyaz emayeye transfer olduğu yeni modeli.

Bu özel edisyona dair bilgi birikimimizi paylaşmadan önce modele dair küçük bir hatırlatma ile girizgahı yapmak isteriz. 1815 Tourbillon, dört sene önce markanın stop-seconds ve sıfırlama butonu fonksiyonlarını birleştirdiği ilk modeli olmuştu. Bu patentli mekanizma, saatin bir saniyelik hassasiyetle durdurulup yeniden kurulmasına olanak veriyordu. Modelin kasa tercihi platinden yana olurken kadranı ise metalden meydana gelmekteydi. Şimdi ise sadece 100 adet modelde bu tasarımın beyaz emaye kadranlı versiyonuna sahip olmak mümkün.

1815 Tourbillon, geleneksel zanaatkarlığın modern mikro-mekanikler ile girift yapıda olduğu bir model. Markaya sorarsanız da ilk bakışta komplekslik seviyesini neredeyse yeteri kadar belli edememekte. Ta ki gözünüz 6 yönündeki “one-minute tourbillon”a takılana dek. Mekanik hassasiyet konusunda ise safir-kristal kasa arkasında işleyen kalibre L102.1’i bir süreliğine izlemek yeterli. Kesin bir bilgi aktarımı yapmak gerekirse, 39.5 mm’lik platin kasaların 1’den 100’e numaralandırılmasıyla ortaya çıkan hissiyat, “bu saate sahip 100 kişiden biri olmanın verdiği ayrıcalık” şeklinde tanımlanabilir. Her kadran üretimi için gereken 30 adımlık sürece, bu modelle eklenen 12’nin özel olarak kırmızı ile renklendirilme aşamasını da kapsamakta. Mavi-metal ibreler, Arabik rakamlar ve kadranı çevreleyen ray şeklindeki dakika indeksi ise 19. ve 20. yüzyıllardaki cep saatlerine münhasır özelliklerin modele yansıması. Siyah krokodil derisi kayış da markaya özgü vintage hissiyatını tamamlamakta.