Tasarım Kodlarını Almanlar Belirleseydi

  • 367 SHARES

Yüksek saatçilik endüstrisinin temelleri her ne kadar İsviçre’de atılmış ve devam ediyor olsa da bu furyaya uyup ustalıklı mekanizmalar geliştiren başka topluluklar da var.

Alman tasarımlarını incelediğinizde (hangi marka olursa olsun) dikkat çeken üç temel bulunuyor. Fonksiyonellik, yalınlık ve yetkinlik. Alman prensipleri ile donatılan modeller her ne kadar ilhamı İsviçre yüksek saatçiliğinden alsalar da söz konusu kendi tasarımları olduğunda lafı fazla dolaştırmadan sonuca ulaştırmayı iyi biliyorlar. Bu kriterler göz önüne alındığında da üç usta markası karşımıza çıkıyor. Ferdinand Adolph Lange’nin Saxony adını verdiği atölyesinde 1845 senesinde üretime başladığı A. Lange & Söhne, yine aynı topraklar üzerinde uzmanlaşarak köklenen marka Glashütte Original(hatta bir dönem yolları A. Lange & Söhne ile de kesişiyor) ve son olarak yine Dresden’de Ore Dağları yakınında konumlanan Glashütte’de yola başlayan Nomos Glashütte. Her ne kadar bu üç markanın tarihleri farklı yollardan geçip başka değerlere göre şekillense de Alman saatçiliğinin yüzü onların temel değerlerine göre belirleniyor.
İşte bu üç özel markadan çıkan tasarımlar da hem manüfaktürlerinin sağladığı yüksek hassasiyet, hem de Alman prensipleri odaklı yoğun çalışma şartları sonucunda oldukça sade ama bir o kadar da başarılı modeller ortaya koyuyor. Son yıllarda ise bu markaların daha çok koyu renk (lacivert, gri, siyah) kadranlı modellere odaklanmış oluşu dikkat çekiyor. Senator Chronometer, Lambda Tiefblau ve Richard Lange “Pour le Mérite” de markaların yalın yüzlerinin en başarılı temsilcileri oluyor.
Senator Chronometer bunu 165 yıllık saat yapım tekniklerinin en yetkin halini ‘spor’ olarak değerlendirilebilecek kasasında, klasik-elegan bir form sunarak yapıyor. Richard Lange “Pour le Mérite” siyah kadran ve beyaz altın kasasıyla daha da iddialı bir konumda. Nomos Glashütte ise Lambda Tiefblau ile beyaz altının koyu renkler ve geometrik formlarla olan uyumunu kanıtlamış görünüyor.

glashutte
Detaylar:
Glashütte Original – Senator Chronometer
Mekanizma:
Manüfaktür elle kurmalı kalibre 58-01
Materyal: Beyaz altın
Kasa çapı: 42 mm
Güç rezervi: 44 saat

nomos-lambda2
Detaylar:
Nomos Glashütte – Lambda Tiefblau
Mekanizma:
Manüfaktür elle kurmalı kalibre DUW 1001
Materyal: Beyaz altın
Kasa çapı: 39 mm
Güç rezervi: 84 saat

a-lange-sohne-richard-lange-pour-le-merite-white-gold-black-dial-2016-3-1
Detaylar:
A.Lange & Söhne – Richard Lange “Pour le Merité”
Mekanizma:
Manüfaktür elle kurmalı kalibre L044.1
Materyal: Beyaz altın
Kasa çapı: 40.5 mm
Güç rezervi: 36 saat