TREND: BİLEKTE İNCELİK

  • 205 SHARES

Saatlerin bilekte rahat hissettirmesi adına kasa kalınlıkları büyük önem taşısa da bu bileşenin asıl önemi minimal bir atmosfer yaratmasında gizli.

Piaget Altiplano Small Seconds
Ultra-thin saatleri düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk marka Piaget oluyor, sektörde herkesin hem fikir olduğu bir şey varsa o da markanın kasa kalınlıkları konusunda sınır tanımadığı. Zaten üçlü seçkimizdeki diğer iki modeli düşünecek olursak Altiplano’nun bu ikiliden yaklaşık 2 mm daha ince olduğunu söylememiz gerekiyor. Burada saatin otomatik kurmalı kalibresi 1208P’nin de 2.35 mm’lik kalınlığa sahip olmasının payı büyük. 191 parçadan oluşan mekanizma saat, dakika ve saniye fonksiyonlarını harekete geçiriyor, ayrıca Côtes de Genève motifleriyle süslü. 43 mm’lik beyaz altın kasa sade kadranı ve siyah krokodil kayışıyla olabildiğince zarif ve gösterişten uzak, asil bir çizgide.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Ultra Thin Small Seconds
“Put a little blue in everything you do/Yaptığın her şeyin içine biraz mavi kat.” hangi amaçla söylendiğine dair kesin bir delil yok, ancak siz de maviye karşı hassas bir bireyseniz bu deyimi kendinizle bağdaştırabilirsiniz, hatta Jaeger’in masmavi sadeliğine hayran olabilirsiniz. Ref.1358480’in kasası Piaget’ye oranla biraz daha kalın, 7.58 mm. Fakat Piaget’den farklı olarak Master Grande Ultra Thin başta kasa formu ve saat indeksleriyle daha agresif bir görüntü sunuyor. Paslanmaz çeliğin maviyle yarattığı kontrast sebebiyle daha sportif göründüğü kesin, 40 mm’lik kasa çapı modeli oldukça oturaklı gösteriyor. Otomatik kurmalı kalibre 896 da 43 saatlik güç rezervine sahip ve kalınlığı sadece 3.98 mm.

Vacheron Constantin Patrimony
Vacheron Constantin sadece ismi ve logosuyla dahi mistik bir atmosfer yaratmak konusunda oldukça başarılı bir manüfaktürken bu model özelinde kullandığı platin kasa ve isli kadran rengiyle bahsettiğimiz hissiyatı daha net aktarabiliyor. Elle kurmalı manüfaktür kalibre 4400 AS kullanan modelin kasa kalınlığı 7.65 mm. Mekanizma kalınlığı ise Piaget’ninkine yakın bir rakama sahip, sadece 2.80 mm. Cenevre Mührüne sahip 4400 AS, 65 saatlik güç rezervi sunarak bu alanda muadillerine oranla daha başarılı gösterilebilir. Ayrıca platinin altın türevlerine ya da paslanmaz çeliğe oranla daha özgün durması Vacheron Constantin’in tradisyonel çizgisine güzel bir tezatlık veriyor.