Mİkro Sanat Eserlerİ

  • 211 SHARES

Saat kadranınızda sanat eseri taşıma düşüncesi hoşunuza gidiyor mu? Bunu imkanlı kılan tasarımları derledik.

Saat meraklılarının yüksek saatçilik ürünü enstrümanları bileklerinde taşımlarının temel sebeplerinden birisi de sanata olan ilgilerinden kaynaklı. Uzun uğraşlar ve ustalık sonucu ortaya çıkan modeller yüksek saatçilik meziyetlerinin yanı sıra zanaatkar bir göz de gerektiriyor. Bu noktada tasarımlarda kullanılan diğer detaylar ön plana çıkıyor. Pek çok marka farklı koleksiyonlarına saat kasalarında bulunan sanatçılığın dışında sanatçı elinden çıkmış görsel ögeler de eklemeye özen gösteriyor. Saat kadranları da bu çaba için fevkalade bir alan sağlıyor. Sanat eserlerini mikro boyutlarına indirgeyip, kadranlarında sergileyen modelleri derledik.

Hermès Cape Cod Zebra Pegasus, markanın ipek eşarplarında da aşina olduğumuz ilüstrasyonu ile karşımıza çıkıyor. Genç İlüstratör Alice Shirley tarafından çizilen ilüstrasyonun kadran üzerindeki uygulaması farklı bir oyma tekniği ve “grand feu” mine tekniğinin birleşiminden doğuyor. Sadece dört adet üretilen saatin boyamasında kullanılan organik boyama sanatı ise her bir parçayı eşsiz kılıyor. Özel tasarım kadranının altında otomatik mekanizma H1837 bulunuyor ve saat beyaz altın kasa ile tamamlanıyor.

hermes

Detaylar:

Model: Hermès Cape Cod Zebra Pegasus

Kasa Çapı: 36,50 x 35,40 mm

Materyal: Beyaz Altın

Kalibre: H1837

Güç rezervi: 50 saat

Vacheron Constantin‘i takip edenler, markanın Métiers d’Arts koleksiyonuna da hakimdirler. İşte bu koleksiyondan doğan Savoirs Enluminés “Vultures” ise 12. yüzyıldan kalma bir Aberdeen Bestiary çizimi ile taçlandırılmış. Kadranda simetrik şekilde yer alan iki kerkenez kuşu çizimi minyatür tekniği kullanılarak hazırlanmış. Saat ve dakika gösterim şekilleri ezberlerinin de dışına çıkan saatte 1120 AT kalibre kullanılmış. Kasasının materyali ise 18 karat beyaz altın.

trend-vacheron constantin

Detaylar:

Model: Vacheron Constantin Métiers d’Arts Savoirs Enluminés “Vultures”

Kasa Çapı: 40.00 x 49.45 mm

Materyal: Beyaz Altın

Kalibre: Caliber 1120 AT

Güç rezervi: 40 saat

Sanatsal dokunuşlarla saatin görsel anlamda zenginleştiği bir diğer model ise Hublot Classic Fusion Ultra-Thin Britto. Bu çarpıcı model ise kadranında Brezilyalı neo-pop artist Romero Britto’nun imzasını taşıyor. Sanatçının çizimleri kadrana “grend feu” mine tekniğiyle aktarılmış. Aydınlık ve renkli duruşuyla ilgi çeken saatin titanyum ve seramik olmak üzere iki farklı kasa opsiyonu bulunuyor. 30 parça olarak sınırlı sayıda üretilen saat, elle kurmalı HUB1302 mekanizmaya sahip.

trend - hublot

Detaylar:

Model: Hublot Classic Fusion Ultra-Thin Britto

Kasa Çapı: 45 mm

Materyal: Beyaz Altın

Kalibre: HUB1302

Güç rezervi: 90 saat